Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Wolne Miasto Gdańsk...


Trzy dni potrwają obrady badaczy dziejów Wolnego Miasta Gdańska podczas konferencji „Niechciany kompromis? Wolne Miasto Gdańsk 1920–1939”. Przygotowano 22 referaty badaczy z 6 krajów. Transmisje obrad można śledzić na stronach:

gdansk.pl, ecs.gda.pl

  W organizację zaangażowanych jest pięć instytucji naukowych z Polski, dwie uczelnie, trzy instytucje muzealne i miasto Gdańsk. Wydarzenie rozpoczyna się w czwartek, 4 listopada, o godz. 17.00 w Dworze Artusa. W piątek i w sobotę organizatorzy zapraszają do biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności.

- Okres tak zwanego drugiego Wolnego Miasta Gdańska to temat wciąż budzący emocje pokoleń Polaków pamiętających dwudziestolecie międzywojenne i lata II wojny światowej – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, jeden z organizatorów konferencji.

- Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja pozwoli zrozumieć, dlaczego obecność niewielkiego postwersalskiego tworu politycznego na mapach świata była niechcianym kompromisem – podsumowuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. I dodaje: - Konferencja była planowana na stulecie powstania Wolnego Miasta Gdańska, przypadającą w roku 2020, ale ze względu na czas pandemii zapraszamy na nią dopiero teraz.