Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn gospodarczy

Dotacje na rok 2022. GRANTERA

Na bezpłatnym webinarze dowiesz się, jakie będą dotacje na rozwój przedsiębiorstw, badania naukowe i przemysłowe, budowę hal produkcyjnych, zakup maszyn, oprogramowanie, odnawialne źródła energii i wiele innych celów.

Czytaj więcej: Dotacje na rok 2022. GRANTERA

CRIST S.A. zaangażowany w budowę...

CRIST ZAANGAŻOWANY W BUDOWĘ NAJDŁUŻSZEGO NA ŚWIECIE TUNELU ZATAPIALNEGO. Jest to kolejny sukces potwierdzony zawarciem umowy stoczni CRIST S.A. na budowę specjalistycznej jednostki MPP DLA FLC.

CRIST S.A.  zawarł umowę na budowę jednostki specjalistycznej MPP DLA FLC z konsorcjum FLC (Femern Link Contractors) odpowiedzialnym za projekt i budowę tunelu zatapianego, który zapewni stałe połączenie w cieśninie Fehmarnbelt. Połączenie będzie składać się z autostrady i linii kolejowej, obejmującej 18-kilometrowy  tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą między  portami Puttgarden w Niemczech i Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii. Połączenie tunelem umożliwi podróż pociągiem między Hamburgiem a Kopenhagą które zajmie poniżej trzech godzin (obecnie 4½  godziny).

Czytaj więcej: CRIST S.A. zaangażowany w budowę...

Port w Ustce

Port w Ustce może być bazą serwisową farm wiatrowych PGE

Przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce.

Czytaj więcej: Port w Ustce

CRIST S.A. a najdłuższy tunel zatapialny...

CRIST JEST ZAANGAŻOWANY W BUDOWĘ NAJDŁUŻSZEGO NA ŚWIECIE ZATAPALNEGO TUNELU.
CRIST zawarł umowę na budowę jednostki specjalistycznej z konsorcjum FLC (Femern Link Contractors)
odpowiedzialnym za projekt i budowę tunelu zatapianego, który zapewni stałe połączenie w cieśninie
Fehmarnbelt. Połączenie będzie składać się z autostrady i linii kolejowej, obejmującej 18-kilometrowy
tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą między
portami Puttgarden w Niemczech i Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii. Połączenie tunelem umożliwi
podróż pociągiem między Hamburgiem a Kopenhagą które zajmie poniżej trzech godzin (obecnie 41⁄2
godziny).

Czytaj więcej: CRIST S.A. a najdłuższy tunel zatapialny...

Przedsiębiorco, czy znasz te platformy?

Poznaj 5 platform, które powinien znać każdy biznesmen!

Organizacja czasu pracy, niezależnie od pełnionego stanowiska, jest obecnie szczególnie ważna. W związku z tym, w ostatnim czasie, powstało wiele poradników na ten temat, z których możemy czerpać inspirację. Niekiedy jednak, trudno jest, w natłoku wielu spraw, wyrobić się ze wszystkimi projektami, spotkaniami, telefonami i – nieugiętymi – deadline'ami. Problem ten jest dobrze znany wśród wysokiej klasy biznesmenów, dlatego też, ważne są aplikacje i platformy, które pomogą zaplanować każdy dzień! 

PlanMyDeal – czyli sprawnie zarządzasz i dużo zyskujesz!

Czytaj więcej: Przedsiębiorco, czy znasz te platformy?

Nowe promy TT-Line będą napędzane silnikami Wärtsilä

Wärtsilä’s multi-fuel engine technology the choice for two new Australian RoPax ferries

The new TT-Line ferries will have Wärtsilä engines fuelled by LNG. Wärtsilä will also supply its LNGPac fuel storage, supply and control system. Designed by Rauma Marine Constructions Oy. ©Rauma Marine Constructions Oy

Czytaj więcej: Nowe promy TT-Line będą napędzane silnikami Wärtsilä

GLP rozbuduje PCL

Pomorskie Centrum Logistyczne ma umowę na rozbudowę

GLP, wiodący inwestor i deweloper nieruchomości logistycznych i przemysłowych otrzymał pozwolenie na budowę kolejnego etapu Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku. W sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk powstanie dodatkowo 38 920 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Nowy budynek będzie realizowany zgodnie z GLP Design Standard, czyli najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej: GLP rozbuduje PCL

Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

Szanowni Państwo!

Każdy sukces rodzimej firmy w naszym regionie cieszy nas ogromnie. Magazyn Gdański powstał właśnie po to by promować region pomorski oraz sukcesy i osiągnięcia w obszarach gospodarczych i kulturalnych. Miło nam poinformować zatem o kolejnym sukcesie gdyńskiej stoczni CRIST S.A.  

19  lipca 2021r. w stoczni CRIST S.A. rozpoczęto oficjalne cięcie stali, pod budowę jednostki o numerze budowy C371, która zapoczątkowuje długoletnią współpracę na budowę 12. nowoczesnych jednostek okrętowych. 

Czytaj więcej: Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

KLIMAWENT

Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Fiński deweloper YIT ogłasza sprzedaż mieszkań w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności

Fiński deweloper YIT rozpoczyna sprzedaż pierwszego etapu inwestycji Żurawie. Wielofunkcyjny obiekt powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta, które będą widoczne z okien mieszkań. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czytaj więcej: Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Rynek specjalisty

Rynek pracownika? Rynek pracodawcy? Nie! Rynek specjalisty!

Przed wybuchem pandemii COVID 19 sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra. Ofert pracy nie brakowało, stopa bezrobocia spadała. Królował rynek pracownika. Wraz z pandemią rynek pracy przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Firmy zaczęły się zamykać, a ludzie tracić pracę. Teraz, gdy wszystko stopniowo wraca do normy, przedsiębiorstwa stawiają na szybkie odpracowanie pandemicznych strat i przestojów. Pojawiają się nowe możliwości, ale i nowe wyzwania. Mamy do czynienia z powszechnym zjawiskiem rynku specjalisty.

Czytaj więcej: Rynek specjalisty

Na terenach Stoczni Gdańskiej

Podpisano umowę na obsługę gdańskiego budynku C200.

Do obsługi i utrzymania technicznego budynku C200 w Gdańsku wybrana została firma SPIE Building Solutions. Obiekt należący do INOPA S.A. jest efektem rewitalizacji postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej.

Czytaj więcej: Na terenach Stoczni Gdańskiej

Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy

Kolejny prom hybrydowy powstaje w stoczni CRIST S.A.

W piątek odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora  Finferries, o numerze budowy P317.

To już trzeci tego typu,nowoczesny prom hybrydowy „plug-in”, w pełni wyposażony. Budowany jest dla fińskiego operatora promowego  Finferries przez gdyńską stocznię CRIST SA.

Budowa kolejnej jednostki  jest kontynuacją długoletniej, owocnej współpracy między CRIST a Finferries, a także ugruntowaniem ogromnego doświadczenia jakie stocznia CRIST nabyła realizując poprzednie projekty.

Prom hybrydowy będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie.

Czytaj więcej: Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy

VAT na korzyść podatnika...

W postępowaniu z udziałem Rzecznika MŚP uchylono niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług.

W postępowaniu toczącym się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, woj. pomorskie uchylił niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od października 2013 r. do grudnia 2014 r.

Czytaj więcej: VAT na korzyść podatnika...

Morska energetyka wiatrowa

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. 18 maja 2021 r. PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi – Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.

Czytaj więcej: Morska energetyka wiatrowa

Grantera - dotacje na rozwój i innowacje

Grantera - dotacje na rozwój i innowacje udostępnił(a) publikację: "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” to konkurs skierowany do mikro i małych przedsiębiorców zainteresowanych rozwinięciem działalności biznesowej w Polsce Wschodniej. Obecnie trwa nabór wniosków. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest pomyślne zakończenie programu inkubacji w jednej z Platform Startowych. Oznacza to, że startup gotowy jest do wprowadzenia produktu na rynek.

Czytaj więcej: Grantera - dotacje na rozwój i innowacje

RAPORT KLIMATYCZNY

Ponad 120 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować właśnie opublikowany multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR  

Czytaj więcej: RAPORT KLIMATYCZNY

Sprawniej pojadą do portu w Gdańsku

Sprawniejsze przewozy do portu w Gdańsku zapewni wiadukt nad torami

Towary pojada koleją do gdańskiego portu bezpieczniej, a komunikacja drogowa w mieście będzie sprawniejsza. Widać już konstrukcję stumetrowego wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd. To jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.,  zwiększającej dostęp kolejowy do portu, realizowanej z programu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj więcej: Sprawniej pojadą do portu w Gdańsku

Zwolennicy powrotu do biur

Polacy największymi zwolennikami powrotu do biur – wynika z badania Skanska

 

Około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie. Tylko 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną – mimo, że większość ma dostęp do oddzielnego pokoju w miejscu zamieszkania. Co ciekawe, to właśnie Polacy wyróżniają się w tym względzie najwyższym wynikiem w porównaniu do innych przebadanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dotyczy to również bezpieczeństwa w biurach – ponad 70 proc. z nich uważa biura za bezpieczne. To tylko niektóre z wniosków, jakie płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska.

Czytaj więcej: Zwolennicy powrotu do biur

Trójmiasto z wysokim wolumenem nowej podaży

- Colliers podsumowuje 2020 rok w Trójmieście i prognozuje rok 2021-

Rok 2020 na trójmiejskim rynku zaobfitował blisko 60 300. metrami kwadratowymi nowoczesnej powierzchni biurowej. To niespełna 1,5% mniej niż w roku poprzednim. Plasuje to aglomerację na 3. pozycji wśród regionów pod względem nowej podaży biur. Tym samym całkowita podaż powierzchni biurowej osiągnęła 888 600 mkw. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów i przekroczenia granicy 1 mln mkw. – prognozują eksperci Colliers.

O tak korzystnym wyniku podaży zadecydowały bardzo dobre efekty drugiego i trzeciego kwartału 2020 r., kiedy to zakończono budowę m.in. Olivia Prime B (25 tys. mkw.) - kolejnego etapu Olivia Business Centre oraz Wave A (23,6 tys. mkw.), zrealizowanego przez firmę Skanska.

Czytaj więcej: Trójmiasto z wysokim wolumenem nowej podaży