Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Gdańskie Autobusy i Tramwaje wzbogaciły się o nowy zabytkowy pojazd. Miejska spółka za 20 tys. zł kupiła z Ostrowca Świętokrzyskiego autobus Jelcz PR110. Wkrótce pojazd zostanie przystosowany do obsługi pasażerów i, tak jak inne tego typu zabytkowe autobusy i tramwaje, będzie wyjeżdżał w trasę w ramach atrakcji turystycznej przy okazji imprez okolicznościowych.

  • Restauracja "Cisowianka" przy ul. Chylońskiej w latach PRL uchodziła za jeden z najważniejszych lokali w Gdyni. Restauracja została zamknięta pod koniec XX wieku. Obecnie to niezabezpieczona ruina, którą po interwencjach radnych miasta zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

  • We wtorek, 12.11.2019, zaginął Artur Czarnacki, 31-letni mieszkaniec Gdańska. Odnaleziono go w nocy z soboty na niedzielę.

  • Czy bilety mogą nie mieścić się w kasowniku? Okazuje się, że tak. Z takim problemem zetknął się nasz czytelnik z Gdyni. - To kwestia błędu drukarni, dotyczy 800 karnetów, ale takie bilety też są ważne - uspokaja ZKM w Gdyni.

Gdańskie Polanki

17 października br., o godz. 18:00 w Domu Uphagena w Gdańsku odbędzie się promocja najnowszej książki profesora Marcina Gawlickiego o historii gdańskich Polanek. Publikację wydaną przez Fundację Słowo / Terytoria będzie można zakupić w promocyjnej cenie 50 zł.

Polanki, historyczną część Oliwy, wzmiankowano po raz pierwszy w 1279 r. Znajdujące się na terenie cysterskiego klasztoru oliwskiego gdańskie rezydencje letnie zaczęły powstawać tu dopiero w pierwszej połowie XVII w. Łącznie powstało osiem dworów numerowanych od Oliwy w stronę Gdańska, z których do czasów obecnych zachowało się sześć. Omawiająca okres od połowy XVII w. do czasów najnowszych publikacja liczy 184 strony i zawiera 246 ilustracji.

 

- Publikacja opiera się na rezultatach poszukiwań archiwalnych oraz wynikach terenowych badań przeprowadzonych w latach 1982–1988. Uwzględnia także współczesny stan wiedzy, w tym szczególnie nowe źródłowe materiały ikonograficzne oraz wyniki badań autora korzystającego z dostępności niektórych obiektów w późniejszym okresie, np. wskutek remontów Dworów II oraz V. Postęp wiedzy i nowe ustalenia sprawiły jednak, że pracę trzeba było napisać od nowa – mówi Marcin Gawlicki, autor publikacji.

Spotkanie z Marcinem Gawlickim z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”, przeznaczone dla miłośników historii Gdańska i Oliwy, rozpocznie się o godz. 18:00 w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku. Po zakończeniu prezentacji tematu książkę będzie można nabyć w cenie 50 zł, a w późniejszym terminie u dystrybutora – Wydawnictwa Słowo / Obraz Terytoria w cenie 55 zł.

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska”, 24 października, o godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się promocja publikacji „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wermachtu” dr. Jana Daniluka.

Polanki. Pod­miej­skie rezy­den­cje miesz­czan gdań­skich – promocja publikacji

Kiedy: 17 października 2019, godz. 18:00-20:00

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

Cena publikacji: 50 zł

Wstęp, spis treści i informacje:

https://muzeumgdansk.pl/wydarzenia-i-wystawy/szczegoly/news/polanki/