Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Chrzest i wodowanie w Stoczni Mar.Woj.


Chrzest i wodowanie w Stoczni

Marynarki Wojennej w Gdyni

Zarząd Stoczni Marynarki Wojennej S.A. poinformował nas o uroczystości chrztu

i wodowania w dniu 11 czerwca br. (godz.12):

STATKU POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZEGO "ORKAN".

 


PIERWSZY STATEK RATOWNICZY I KAT. TYPU SAR-3000 DLA MORSKIEJ SŁUŻBY POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA.

Statek przeznaczony będzie do prowadzenia działań związanych z poszukiwaniem
i ratowaniem życia ludzkiego na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie odpowiedzialności za poszukiwanie i ratownictwo, w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych, udzielnie kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, jak również prowadzenie długotrwałych działań poszukiwawczych. W ramach współpracy międzynarodowej wynikającej z ratyfikowanych przez Polskę konwencji oraz umów dwustronnych statek może być kierowany do akcji ratowniczych do stref odpowiedzialności za ratownictwo państw sąsiadujących na wezwanie właściwych organów tych państw.

Funkcje podstawowe statku:

  • poszukiwanie ludzi i obiektów na morzu,
  • ewakuacja ludzi ze statków, powierzchni wody i środków ratunkowych oraz ich transport do portów schronienia,
  • ewakuacja medyczna,
  • udzielanie poszkodowanym pierwszej pomocy medycznej,
  • współdziałanie ze śmigłowcami w akcjach SAR wraz z przekazywaniem rozbitków,
  • koordynacja działań ratowniczych poszukiwawczych w przypadku działania kilku jednostek ratowniczych oraz długotrwałych akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

Funkcje dodatkowe w zakresie udzielania pomocy ludziom na jednostkach w niebezpieczeństwie:

  • holowanie małych statków o długości do 25 [m], jeśli dowodzący działaniami ratowniczymi uzna, że jest to najbezpieczniejszy sposób ratowania życia ludzi na zagrożonej jednostce,
  • gaszenie pożarów w celu dotarcia do uwięzionych ludzi na płonącym statku,
  • podwodne prace ratownicze do głębokości 20 [m] w celu uratowania ludzi na tonącej jednostce,
  • przekazywanie paliwa w morzu jednostkom SAR 1500,
  • zasilanie w energię elektryczną innych statków,
  • odpompowywanie wody w celu niedopuszczenia do zatonięcia jednostki,

Główne parametry statku:

1. Długość całkowita – 36,90 m,

2. Szerokość kadłuba – 8,10 m,

3. Zanurzenie konstrukcyjne – 2,50 m,

4. Wysokość boczna – 3,90 m,

5. Pojemność rejestrowa – około 276 GT,

6. Maksymalna moc napędu głównego – 4920 kW,

7. Prędkość max. statku – 24 węzły,

8. Max ilość osób, które statek może podjąć jednorazowo – 150 osób.

W trakcie budowy są dwa statki typu SAR-3000 finansowane z budżetu państwa w ramach wieloletniego „Programu Rozwoju Służb Ratownictwa Morskiego na lata 2007 - 2010” zatwierdzonego uchwałą Rady Ministrów nr 75/2009 z dnia 09.06.2009 roku zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program rozwoju służb ratownictwa morskiego w latach 2007 – 2009”. Statki te mają zastąpić przestarzałe jednostki ratownicze typu R-17i R-27, budowane w latach 1970 – 1973, które ze względu na wiek, jak i zdolności operacyjne muszą być w najbliższych latach wycofane ze służby. Nowoczesne statki II kat. typu SAR-1500, w które Służba SAR została wyposażona w ostatnich latach służą do wykonywania krótkotrwałych akcji (autonomiczność pływania ograniczona zapasami paliwa do 6 godzin, brak warunków socjalno-bytowych dla załogi).

Kadłub i nadbudówki będą wykonane ze stopów aluminium, co pozwoli na zmniejszenie ciężaru jednostki, jednak odpowiednie wzmocnienia kadłuba i zwiększona grubość poszycia w części dziobowej pozwolą na żeglugę w pokruszonym lodzie.

Statek został zaprojektowany jako jednostka trzyśrubowa z dwiema niezależnymi siłowniami.

W siłowni rufowej umiejscowione są dwa zespoły napędowe o mocy 1440 kW każdy, zapewniające jednostce pływanie z prędkością marszową 15 w. W siłowni dziobowej umieszczony będzie jeden zespół napędowy o mocy 2040 kW, który łącznie z dwoma poprzednimi zapewni jednostce prędkość maksymalną 24 w.

Statek będzie posiadał bardzo dobre możliwości manewrowe

Sterówka została wyposażona w dwa pulpity:

- pulpit sterująco – kontrolny

- pulpit koordynatora akcji ratowniczej

Dodatkowo statek będzie posiadał zewnętrzne stanowisko dowodzenia wyposażone w system sterowania statkiem oraz systemy łączności radiowej i wewnętrznej.

Jednostka jest wyposażona w łódź ratowniczą umieszczoną w doku, w rufowej części pokładu głównego. Wodowanie łodzi będzie się odbywać poprzez otwarcie furty rufowej. Łódź jest przeznaczona do prowadzenia akcji ratowniczej w trudnych warunkach, gdy bezpośrednie działania statku mogą powodować zagrożenie dla ratowanych oraz na akwenach płytkich, na których ze względu na zanurzenie nie będzie mógł operować statek. Łódź posiada napęd strugowodny, jest zatem bezpieczna dla rozbitków.

Do podejmowania rozbitków z wody przewidziano także dwa komplety automatycznych siatek dla rozbitków rozmieszczonych na obu burtach statku, rozwijanych i podnoszonych przy pomocy hydraulicznych siłowników.

Statek będzie wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia do poszukiwania rozbitków. Prócz trzech silnych reflektorów (1000 W każdy), sterowanych zdalnie ze sterówki, będzie posiadał najnowszej generacji, amerykański system termo-noktowizyjny ze stabilizacją, obróbką sygnału wizyjnego i wizualizacją na ekranie monitora oraz archiwizacją zapisu, zintegrowany z systemem nawigacji statku. Na statku przewidziano również system nasłuchu zgodny z SOLAS wyposażony w cztery kierunkowe mikrofony do odbioru sygnałów z  zewnątrz. Panel alarmowy systemu zostanie umieszczony na mostku.

Na statku przewidziano specjalne pomieszczenie dla osób ciężko poszkodowanych oraz bogate wyposażenie medyczne przystosowane do:

-  wyprowadzania rozbitka ze stanu hipotermii

-  prowadzenia tlenoterapii

-  podtrzymywania funkcji układu krążenia.

Należy podkreślić, że statek w całości stanowi dorobek polskiej myśli technicznej. Zaprojektowany został przez polskie biuro konstrukcyjne, wg założeń opracowanych w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa, i wybudowany w polskiej stoczni.

Z chwilą wejścia do eksploatacji będzie najnowocześniejszą jednostką ratowniczą na M. Bałtyckim i jedną z najnowocześniejszych w Europie.