Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Zdrowie i uroda

Pomorzanie odczuli pandemię na własnych oczach...

Czy mieszkańcy województwa pomorskiego odczuli pandemię na własnych oczach?

Przyspieszająca w pandemii digitalizacja życia i wydłużenie czasu spędzanego w cyfrowym środowisku to poważne wyzwanie dla naszych oczu. Jak pokazuje najnowsze badanie Vision Express[1] przeprowadzane w ramach akcji „Wielkie Badanie Wzroku”, obecnie już 34% Polaków korzysta z komputera, smartfonu czy tabletu każdego dnia dłużej niż przez 8 godzin. Dla  województwa pomorskiego odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 38%.

Czytaj więcej: Pomorzanie odczuli pandemię na własnych oczach...

AXA Partners wraz z Clinic Hunter pomocni...

Turyści medyczni wreszcie mogą poczuć się bezpiecznie - AXA Partners wraz z Clinic Hunter zadbały o ich bezpieczeństwo

Nowy produkt wchodzący na rynek turystyki medycznej w 2020 roku to ubezpieczenie kierowane wyłącznie do turystów medycznych. Obecnie, podróżujący w celach medycznych nie mają szansy ubezpieczyć zarówno swojej podróży jak i leczenia na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, ale dzięki ubezpieczeniu opracowanemu przez AXA Partners i ClinicHunter w ramach programu akceleracyjnego AccelUp realizowanego przez Accelpoint, ma się to diametralnie zmienić na korzyść podróżujących pacjentów.

Czytaj więcej: AXA Partners wraz z Clinic Hunter pomocni...

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD)

Terapia LVAD: skuteczna, bo właściwie ordynowana 

Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD) to terapia stosowana u osób z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Połączona z sercem pompa pomaga ustabilizować układ krążenia pacjenta i w dobrym stanie doczekać do przeszczepu serca. W wielu przypadkach służy jako terapia docelowa. Leczenie LVAD wydłuża czas i poprawia jakość życia chorych jedynie wówczas, gdy nie jest zastosowane zbyt późno. Z tego powodu warto uważnie kwalifikować pacjentów – mówi dr hab. n. med. Piotr Siondalski, kardiochirurg i transplantolog z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czytaj więcej: Mechaniczne wspomaganie krążenia (LVAD)

Ciągłe monitorowanie i telemedycyna

Systemy ciągłego monitorowania glikemii i telemedycyna – to dziś i jutro diabetologii

Jak wynika z raportu „Rola nowoczesnych metod monitorowania glikemii i telemedycyny
w indywidualizacji opieki nad pacjentem z cukrzycą" 1 , eksperci z obszaru diabetologii podkreślają
rolę i znaczenie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w utrzymaniu ciągłości współpracy z pacjentem, poprawie zrozumienia cukrzycy oraz oceny zmienności glikemii. Jest to niezwykle istotne dla efektywnego leczenia cukrzycy, nie tylko w dobie pandemii koronawirusa.
Systemy ciągłego monitorowania glikemii zwiększają poczucie bezpieczeństwa i zapewniają wygodę, wynikającą z braku konieczności wielokrotnego nakłuwania opuszek palców w ciągu dnia – wymieniają pacjenci.

Czytaj więcej: Ciągłe monitorowanie i telemedycyna

Nowy patent zwiększający efektywność radioterapii

Badacze z Wydziału Chemii UG z nowym patentem zwiększającym efektywność radioterapii

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu dla badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Dzięki niemu możliwe będzie zwiększenie skuteczności radioterapii oraz minimalizacja jej negatywnych skutków.

Czytaj więcej: Nowy patent zwiększający efektywność radioterapii