Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Płuca Polski na sopockim molo

Wyświetl zdjęcie w wiadomościSopot oddycha zdrowymi płucami

Sopot – słońce, morze, piasek, bryza morska, ale i możliwość zbadania swoich płuc! Pod koniec lipca przy najpiękniejszym molo w Polsce pojawi się stoisko kampanii Płuca Polski, gdzie mieszkańcy i przebywający w mieście turyści będą mogli sprawdzić kondycję swoich płuc, a także zaświecić światełko dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jeżeli planujecie pobyt w Sopocie, skorzystajcie z akcji i zbadajcie swoje płuca.


Wyświetl zdjęcie w wiadomości

Już 28 lipca o godzinie 11.00 na Skwerze Kuracyjnym przy molo w Sopocie wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie sprawdzić kondycję swoich płuc. Wykwalifikowane pielęgniarki będą wykonywały nieinwazyjne i proste badanie – spirometrię, a odwiedzający będą mogli skorzystać z narzędzia POChP Skaner, za pomocą którego odpowiadając na kilka pytań, ocenią ryzyko ewentualnego zachorowania. Wszystko to zadzieje się w ramach kampanii Płuca Polski, której celem jest edukowanie i uświadamianie społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest ona 4. najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a nadal wie o niej niewiele osób.

„Na POChP w Polsce rocznie umiera ok. 17 tysięcy osób. Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju i na świecie. Celem naszej kampanii jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Szybkie rozpoznanie jest warunkiem podjęcia terapii, która może znacząco podnieść poziom życia pacjenta i pomóc w kontrolowaniu POChP” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

POChP dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Chorym dokuczają nieustające duszności, kaszel i konieczność częstego wykrztuszania wydzieliny. W celu diagnozy choroby wykorzystuje się proste i nieinwazyjne badanie – spirometrię. Zalecana jest ona głównie osobom palącym oraz po 40 roku życia. To u nich ryzyko zachorowania jest największe.

Działania prowadzone w ramach kampanii Płuca Polski, oprócz edukowania społeczeństwa na temat POChP, dają również szansę wzięcia udziału w wydarzeniach, podczas których można sprawdzić stan swoich płuc i wykonać spirometrię. W trakcie akcji w Sopocie wszyscy chętni będą mieli również możliwość zaświecenia latarni morskiej za pomocą własnego oddechu, biorąc tym samym udział w akcji „Zaświeć światełko dla chorych na POChP”.

„Wystarczy poświęcić kilka chwil, a możemy wygrać zdrowie i życie” – przekonuje Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu. „Zachęcam wszystkich do regularnych badań. Warto także wykorzystać wakacyjny czas i w pięknej scenerii sopockiego mola zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich” – dodaje Karnowski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zbadania swoich płuc. Proste badanie może pomóc
w zdiagnozowaniu groźnej choroby, a duże znaczenie ma w jej przypadku czas. Odpowiednio szybko włączone leczenie pomoże uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

--------------------------------------------------------------------------------

Kampania Płuca Polski ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z zachorowaniem. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii w listopadzie 2016, 40% Polaków deklaruje, że wie, co oznacza skrót POChP, natomiast poprawnie rozwinąć go potrafi jedynie 42% z nich. We wszystkie działania kampanii angażują się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz sportowcy, którzy zachęcają do wykonywania badań spirometrycznych. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towrzystwa Chorób Płuc,  Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, przy wsparciu autorytetów medycznych.

Więcej informacji na temat kampanii Płuca Polski na stronie: www.plucapolski.pl

oraz FB kampanii: Płuca Polski https://www.facebook.com/P%C5%82uca-Polski-295969250822681/?fref=ts