Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Lada dzień rozpoczną się prace przy tworzeniu nowego parku przy ul. Dantyszka w Gdyni. To pomysł mieszkańców, którzy chcą zyskać nie tylko więcej zagospodarowanej zieleni, ale też chronić się przed hałasem pobliskiej estakady.

  • Zmarł Andrzej Popiel, wieloletni aktor Teatru Muzycznego w Gdyni i przez pewien czas wykładowca Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Miał 84 lata.

  • Oferty na zaprojektowanie buspasów na ul. Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych są znacznie droższe, niż zakładali gdańscy urzędnicy. W drugim przetargu ta różnica okazała się jeszcze większa niż w pierwszym podejściu.

  • Zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny i filmowy, były wieloletni dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Miał 87 lat.

Światowe Dni Turystyki 2019

Regionalne obchody Światowego Dnia Turystyki 2019 w Gdańsku
Obraz może zawierać: 2 osoby, w tym Marta Chełkowska, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku


Obraz może zawierać: Krystyna Hartenberger-Pater, stoi i w budynku

Moje serce będzie zawsze biło dla turystyki... Tymi słowami znawczyni branży turystycznej jak mało kto, pani Krystyna Hartenberger-Pater - wieloletnia dyrektor PROT, od niedawna pracująca na terenie Olivia Biznes Center. Święto branży z okazji Światowego Dnia Turystyki zorganizowano w tym roku w wyjątkowym miejscu Gdańska - Centrum Świętego Jana, które łączy funkcję sali koncertowej i wystawowej - PROFANUM z SACRUM.


Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, garnitur i w budynkuObraz może zawierać: 10 osób, ślub, garnitur i w budynku

To jedyna okazja w roku, by docenić wysiłek ludzi tworzących ciekawe projekty oraz promujących wyjątkowe miejsca naszego regionu udostępnione turystom.

Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, noc i w budynkuObraz może zawierać: 2 osoby

  - Tak więc wręczono nagrody i wyróżnienia w różnych kategoriach i z ramienia ministra, marszałka, a także PTTK i PROT... Zwieńczeniem uroczystości był wspaniały koncert pani Joanny Kniter wraz z Zespołem. Był tak energetyczny, że wprawił zgromadzonych w iście świąteczny nastrój. Dziękujemy pani Joanno!   Dla wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych serdeczne gratulacje składa redakcja Magazynu Gdańskiego! Lista Nagrodzonych i wyróżnionych:

 

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki" nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki otrzymali: Romana Hołyst – członek Lęborskiego Bractwa Historycznego i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Barbara Rożek – przewodniczka i nauczycielka, Edward Szymański – organizator imprezy o charakterze historyczno-turystycznym dla dzieci i młodzieży, Jolanta Nitkowska-Węglarz – dziennikarka, publicystka, autorka książek popularyzujących historię Pomorza oraz zbiorów baśni pomorskich, Włodzimierz Wolski – ambasador promocji turystycznej Ziemi Usteckiej i Słupskiej, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Ustka, Wiesław Franciszek Pawłowski – przodownik turystyki pieszej i kolarskiej PTTK, współorganizator regionalnych i ogólnopolskich imprez pieszych i kolarskich, Benedykt Wojcieszak – przodownik turystyki pieszej PTTK, znakarz szlaków turystycznych, instruktor krajoznawstwa regionu, autor koncepcji szkolenia asystentów turystycznych osób niepełnosprawnych, Klubu Turystów Pieszych „Bąbelki" przy PTTK Oddziale Gdańskim.

 

Podziękowania i gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego: podziękowanie dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej za współorganizację regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w ubiegłym roku, podziękowanie dla Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa za współpracę, podziękowanie dla Krystyny Hartenberger-Pater, dyrektor PROT w latach 2012-2019, gratulacje dla Bogdana Gałązki, właściciela Gothic Cafe & Restaurant na zamku w Malborku Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego Gryf Pomorski za całokształt działalności dla rozwoju turystyki w województwie pomorskim trafiła do znanego hotelarza Jana Wójcikiewicza. W 1989 r. Jan Wójcikiewicz oddał do użytku hotel Jurata w Juracie. Tym samym stał się pierwszym po wojnie prywatnym hotelarzem w Polsce. Później powstały jeszcze dwa jego hotele: Hanza w Gdańsku oraz Astor w Jastrzębiej Górze. Ukoronowaniem tej wspaniałej kariery było otwarcie pierwszego w Gdańsku franczyzowego hotel sieci Hilton.

Gratulacje Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu: 110-lecia Opery Leśnej w Sopocie, 60-lecia Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 50-lecia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, 30-lecia Międzynarodowych Targów Gdańskich, 25-lecia Czarnego Wesele w Klukach, 20-lecia Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Ambermart, 20-lecia Prywatnego Muzeum Motyli we Władysławowie, 15. edycji Polish Boogie Festiwal w Człuchowie, 10. edycji konferencji Nowe Trendy w Turystyce.

Nagrody Prezesa Honorowego PROT: w kategorii Miejsce z klimatem: Pracownia Ceramiczna Gliniana Zagroda w Czystej koło Smołdzinia to lokalna pracownia ceramiczna i garncarska, zlokalizowana w budynku o tradycyjnej zabudowie szachulcowej, będącej m.in. miejscem organizacji warsztatów ceramicznych, przeplatanych opowieściami o historii Ziemi Słowińskiej. Manufaktury Płotka w Łebie to miejsce, w którym serwowane są ręcznie przygotowywane wyroby piekarnicze i cukiernicze. W kawiarni można obserwować cały proces produkcji, a w starej części piekarni zorganizowano wystawę maszyn i urządzeń. w kategorii Kulinarne odkrycie roku: Restauracja Las i Woda w Hotelu Notera Spa w Charzykowych, w której autorskie dania szefa kuchni to nowoczesna forma połączona z tradycyjnymi produktami dostępnymi na terenie Borów Tucholskich. Restauracja 5. piętro w Hotelu IBB Gdańsk to kolejne wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Trójmiasta. Kuchnia oparta na sezonowych i świeżych składnikach. w kategorii Turystyka w mediach: Agencja Rozwoju Gdyni za Szlak Kulinarny Centrum Gdyni, czyli konsekwentne działania w mediach tradycyjnych i online promujące zwiedzanie miasta w bliskiej relacji z bardzo dobrą kuchnią. Miasto Sopot za kampanie edukacyjne skierowane do turystów odwiedzających kurort „Stop golasom" oraz „Turysto, szanuj Sopot!". w kategorii Subregionalny marketing turystyczny: Lokalna Organizacja Turystyczna Serce Kaszub za szereg inicjatyw promujących dziedzictwo kulturowe i produkty turystyczne Kaszub, w tym m.in. cykl wakacyjnych warsztatów rękodzielniczych. Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby za aplikację mobilną Szwajcaria Kaszubska ułatwiająca turystom planowanie i realizację wycieczek na obszarze powiatu kartuskiego oraz gminy Przywidz.

Nagrody dla laureatów regionalnego etapu konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny– Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej" przyznano: Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Festiwalowi Latawców w Łebie. Centrum Nauki Experyment w Gdyni przyznano nagrodę dla laureata regionalnego etapu konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny – Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej".

Wyróżnienia Ambasador Pętli Żuławskiej: Bogdan Borusewicz – wicemarszałek Senatu RP, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski - marszałek województwa pomorskiego w latach 2002-2010. Medalami PTTK za Pomoc i Współpracę zostali uhonorowani: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego: w kategorii Osobowość roku 2018: Nagroda główna dla Adama Bondarenki – dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie, zastępcy prezesa Stowarzyszenia Pro Kultura, który od 15 lat z powodzeniem organizuje Polish Boogie Festival. Wyróżnienie dla Dawida Gonciarza – kierownika Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, współautora koncepcji rozbudowy muzeum, autora wystaw i zajęć edukacyjnych. w kategorii Oferta turystyczna 2018: Nagroda główna dla Alter Alt Festiwal sp. z o.o. – organizatora wydarzenia oraz Miasta Gdyni – współorganizatora wydarzenia za Open'er Festiwal. Wyróżnienie dla Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach za wydarzenie „Wkoło ryby" promujące lokalne dziedzictwo oparte na rybołówstwie. w kategorii Wydarzenie roku 2018: Nagroda główna dla Miasta Ustki za Columbus Festiwal Wiatru Ustka 2018, czyli pokazy akrobacji lotniczych i spadochronowych nad brzegiem Bałtyku. w kategorii Inwestycja w turystyce 2018: Wyróżnienie dla Krynicy Morskiej za Centrum Sportowo-Rekreacyjne. w kategorii Innowacja w turystyce 2018: Nagroda główna dla Gdańskiej Organizacji Turystycznej za Systemy Kart Gdańska (Karta Turysty, Gdańsk Convention Card i Gdańska Karta Mieszkańca).

 Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją i kwiat