Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn kulturalny

Profesor Ewa Łojewska z UG

Prof. Ewa Łojkowska z UG w Zespole Doradczym
powołanym przez Ministra Edukacji i Nauki

Minister Edukacji i Nauki powołał prof. dr hab. Ewę Łojkowską z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego do Zespołu Doradczego do oceny wniosków o przyznanie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców.

 

Czytaj więcej: Profesor Ewa Łojewska z UG

Świat muzyki...

Opera daje nadzieję... Pandemia dalej nie oszczędza świata muzyki. W tym roku to właśnie artyści zostali najbardziej dotknięci ograniczeniami, zawieszono repertuary, a wiele osób zostało bez środków do życia. Jest jednak nadzieja, która płynie zza Bałtyku – Duńska Opera Narodowa jako jedna z niewielu na świecie wystawia właśnie „Rigoletto” z międzynarodową obsadą, w której znalazł się m.in. znany również w Polsce legendarny bas Alexander Anisimov. Wbrew przeciwnościom losu związanym z pandemią Duńska Opera Narodowa zdecydowała się na zorganizowanie tournée, w ramach którego zaplanowano aż 20 spektakli w całym kraju. Artyści są poddawani regularnym testom na obecność koronawirusa. Organizatorzy dmuchają na zimne po tym, jak
zaraz po rozpoczęciu prób zakażeniu ulegli niemal wszyscy członkowie podwójnej obsady. Mimo wszystko, po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny, powrócono do kontynuowania projektu, obejmując wszystkich uczestników troskliwą opieką lekarską. Wśród występujących artystów znajdziemy Alexandra Anisimova, światowej sławy solistę największych scen operowych, od lat znanego w Polsce również dzięki niezwykle emocjonalnym koncertom i pełnym wzruszeń projektom muzycznym tworzonym w duecie z pianistką Beatą Szałwińską. W „Rigoletto” artysta występował już wielokrotnie, m.in. pod dyrekcją maestro Daniela Barenboima i maestro Antonio Pappano – zawsze jako wyrazisty antybohater Sparafucile. Ta rola w wydaniu Alexandra Anisimova jest prawdziwym majstersztykiem. Kreacja zbiera za każdym razem gorące owacje i niezwykle pochlebne recenzje od międzynarodowych krytyków. Rosyjski bas operowy po raz kolejny udowadnia swoją wielkość i geniusz artystyczny na miarę jednego z największych śpiewaków w historii opery Fiodora
Iwanowicza Szałapina, z którym bywa porównywany.

Czytaj więcej: Świat muzyki...

BIENNALE SZTUKI 2020

GDAŃSKIE BIENNALE SZTUKI 2020

Znamy nazwiska 38 artystów, którzy wezmą udział w 6. edycji Gdańskiego Biennale Sztuki! Rada Ekspercka w składzie: Piotr Stasiowski (dyrektor GGM, historyk sztuki), Maria Sasin (kuratorka 4G), Grażyna Tomaszewska-Sobko (kuratorka GBS), Gabriela Warzycka-Tutak (kuratorka GGM1), Andrzej Zagrobelny (kurator GGM2), spośród 173 nadesłanych na Gdańskie Biennale Sztuki 2020 prac zaprosiło do udziału w wystawie szóstej edycji GBS następujących artystów:

Czytaj więcej: BIENNALE SZTUKI 2020

Poezja ONLINE

Wiersze na Piętrze z Tadeuszem Dąbrowskim | ONLINE

W październiku zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim, poetą i prozaikiem, autorem książek poetyckich i powieści, cenionym w Polsce i zagranicą. Rozmowę wokół Jego najnowszego zbioru wierszy pt. „Scrabble” poprowadzi Krzysztof Kuczkowski, poeta i redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego „Topos”.
Wydarzenie wyłącznie w wersji online.
Premiera: 15 października 2020 r.

Czytaj więcej: Poezja ONLINE

Raz Dwa Trzy


Pół płyty

„Cokolwiek ujęte” to pierwszy singiel z nowej płyty zespołu Adam Nowak i Akustyk Amigos. Muzykę do utworu skomponował Karim Martusewicz, zaś tekst napisał Adam Nowak. Premierowy album autorskiego projektu Adama Nowaka „Pół płyty” ukaże się 30 października 2020 nakładem Agory. Już teraz można zamówić album w przedsprzedaży: https://kulturalnysklep.pl/product-pol-98905-Pol-plyty.html

Czytaj więcej: Raz Dwa Trzy

Lata 20. Lata 30...

Zapraszamy na Scenę Teatralną NOT w Gdańsku (ul. Rajska 6),
25 października 2020 roku, na "Cudowne lata 20. i 30.", o godzinie 16:00 lub 18:30.
Zapraszamy cykl koncertów, pełnych wzruszeń i przepięknej muzyki, przeplatanych ciekawostkami. Super propozycja dla każdego - dorosłych oraz całych rodzin z dziećmi. 

Po raz kolejny nasi młodzi artyści Stowarzyszenia Teatralnego INGENIUM pragną przenieść widzów w świat swojej pasji jaką jest muzyka. Tym razem na tapecie znajdą się "Niezapomniane melodie" lat 20., 30. i 50. XX wieku.

Czytaj więcej: Lata 20. Lata 30...