Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

9 spojrzeń...

Dziewięć kobiet – dziewięć spojrzeń 

MG digital: https://joom.ag/L7cI

Niewielka salka w Oliwskim Ratuszu Kultury i dziewięć kobiet przed sztalugami. Każda z nich, można by powiedzieć „z innej parafii”. Są nauczycielki, panie domu, była sędzina, księgowa, właścicielka firmy… Chudsze, grubsze, młodsze, starsze… Niby nic je nie łączy, a jednak…Wszystkie malują. Pod okiem absolwenta gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotra Bąkowskiego studiują malarstwo, wzorem dawnych pracowni malarskich. Można powiedzieć mistrz i uczennice. Modelka stoi na środku, bez ściemy, bez malowania ze zdjęć. Mierzenie proporcji, mieszanie kolorów na palecie, podmalówka, analiza świateł i cieni.

Nie interesują nas drogi na skróty, szybkie, efekciarskie prace robiące wrażenie. Studiujemy kompozycję i dyskutujemy na temat sztuki. Dyskusje, te właśnie dyskusje są ważnym elementem spotkań. Wymiana myśli, opowieści o życiu, malarzach, stylach...W sztuce nie chodzi tylko o techniczną biegłość, ale właśnie o komunikację. Komunikacja w obecnej dobie pandemii okazuje się niezwykle istotną kwestią. Co chcemy wyrazić, w jaki sposób, przy pomocy jakich środków wyrazu. Nie chodzi tylko o wielkość czy krągłość piersi, długość ramienia, czy kąt nachylenia głowy. Chodzi o oddanie klimatu, opowiedzenie „swojego świata” środkami niewerbalnymi.

Tu, na niewielkiej przestrzeni spotykają się różne osobowości, które w różny sposób patrzą na świat, mają różną wrażliwość i choć wszystkie malują tę samą modelkę efekty są niezwykle różnorodne… Na tym polega piękno sztuki jako komunikacji wizualnej. Patrzymy na te same rzeczy, ale widzimy je w bardzo różny sposób. Oglądamy potem efekty i zadziwiamy się, jak inaczej niż my, można patrzeć na tę samą rzeczywistość. Rodzi się w nas wrażliwość na siebie i na inne wrażliwości wokół nas. Uczymy się nie tylko poprawnego oddawania postaci ludzkiej na płaszczyźnie malarskiej, ale również odbierania świata w jego różnych subtelnościach, świata o wielu twarzach i wielu kolorach. Uczymy się jak wyrazić to, co widzi nasze oko w sposób dla siebie satysfakcjonujący, ale również atrakcyjny dla innych.

Odbiorca jest dla nas bardzo ważny. Dlatego – jeśli państwo chcecie zobaczyć jak wyglądają nasze światy, zapraszamy na wystawę pt.: „Dziewięć spojrzeń”, która odbędzie się w Galerii KWADRAT  Tomasza Brody, przy ulicy Krzywoustego 25 w Gdańsku Przymorzu.

4 lutego 2022 roku (piątek) o godz. 17-tej będzie miał miejsce wernisaż wystawy.

Autorkami prezentowanych prac są:

Joanna Dąbrowska, Jolanta Kurjańska, Bożena Lis, Arina Perkowska, Andżelika Stopa, Brygida Susko-Tumielewicz, Katarzyna Topczyńska, Jolanta Różycka, Joanna Zakrzewska.

Zobaczyć będzie można prace zrealizowane w ramach pracowni „Studium postaci i rysunku Piotra Bąkowskiego” w Oliwskim Ratuszu Kultury oraz inne prace autorskie. Różnorodność tematów (portret, studium postaci, martwa natura, krajobraz) oraz środków malarskich (oleje, akryl, tempera, pastel)zapewni wszystkim mnogość wrażeń. Będzie dobre wino, a wiem z zaufanego źródła, że pani Brygida zrobi swój słynny na cały Gdańsk piernik. J

Zapraszamy.

Autor tekstu: Joanna Zakrzewska

Dr Joanna Zakrzewskajaponistka z zamiłowania i wykształcenia, kaligraf i iluminator, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszkała pięć lat w Japonii. Naukowo zajmuje się estetyką sztuki japońskiej. Fascynuje się pismem różnych kultur: japońskiej, arabskiej, hebrajskiej, ruskiej, chińskiej, łacińskiej.

Maluje obrazy w różnych technikach: olejne, temperą, pastele i akwarele. Od kilku lat uczestniczka Studium Postaci i Rysunku prowadzonym przez Piotra Bąkowskiego w Oliwskim Ratuszu Kultury.