Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

dr Anna Sobecka o kolekcjonowaniu bursztynu

Szanowni Państwo,Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 27 października 2021, na godzinę 17. 00 na wykład z 17. cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem naszym gościem będzie dr Anna Sobecka, która wygłosi prelekcję na temat: Kolekcjonowanie bursztynu. Popularność gdańskich precjozów w dawnych i współczesnych zbiorach na świecie.

Uprzejmie przypominamy, że w pomieszczeniach zamkniętych obowiązują maseczki. Serdecznie zapraszamy. Liczba Uczestników na wykładzie jest ograniczona, obowiązują zapisy, prosimy o zgłoszenia do dnia 26.10.2021 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Wykład będzie nagrywany i udostępniony w późniejszym terminie, nie będzie transmitowany na żywo.

 

O wykładzie:

 

Bursztyn i przedmioty z niego były kolekcjonowane od wieków. Już w czasach antycznych popularność tego materiału wiązała się nie tylko z wiarą w jego magiczne właściwości, ale także z jego walorami artystycznymi. W epoce rozkwitu Kunst- i Wunder-kammer bursztyn bałtycki był pożądanym eksponatem postrzeganym zarówno jako obiekt naturalny, jak i przykład mirabilium – przedmiotu o aurze cudowności. Dopiero w XVII i XVIII wieku uczeni zaczęli badać strukturę bursztynu i wysuwać oparte na faktach teorie o jego pochodzeniu. Jednocześnie przedmioty wykonywane z tej skamieniałej żywicy coraz bardziej wyrafinowane pod względem artystycznym, stawały się niezwykle poszukiwanym obiektem w gabinetach sztuki. Szkatuły, naczynia i inne precjoza zyskiwały na coraz większej popularności. Bursztyn kolekcjonowany zarówno przez władców, jak i przez uczonych – zaczął być w XVIII wieku coraz lepiej przebadanym materiałem. Historia kolekcjonerstwa zarówno naturalnych brył bursztynu, jak i przedmiotów rzemiosła z niego wykonanych, ma długą tradycję. Niektóre zbiory europejskie mogą poszczycić się ciągłością kolekcjonerską w tym zakresie od XVII wieku. Inne kolekcje zakładane są w ostatnich dziesięcioleciach, czego przykładem jest gdańskie Muzeum Bursztynu.

 

O prelegentce:

 

Dr Anna Sobecka zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego ośrodków Europy Północnej. Podejmuje badania nad Gdańskiem jako ośrodkiem artystycznym na pograniczu – rozwijającego się na styku niemieckojęzycznej kultury protestanckiej, powiązanego politycznie z katolicką Rzeczpospolitą i mającego szerokie kontakty z Niderlandami, Anglią czy Skandynawią. Przedmiotem jej zainteresowań jest historia kolekcjonerstwa i współczesnego wystawiennictwa, monitoruje także rynek sztuki w poszukiwaniu dzieł gdańskich artystów. Jej badania odnoszą się do także do przedmiotów artystycznych z bursztynu od czasów najdawniejszych po współczesny design. Od 2014 roku pracuje w Instytucie Historii Sztuki UG, którego w latach 2016–2020 była wicedyrektorką. W kadencji 2020–2024 pełni funkcję prodziekana ds. Studentów i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym na Wydziale Historycznym. Stypendystka Komitetu Badań Naukowych oraz Deutscher Akademischer Austausch Dienst, Herzog-August-Bibliothek in Wolfenbüttel a także Instytutu Herdera w Marburgu. Współredaktorka dwujęzycznego pisma „Bursztynisko / The Amber Magazine”.