Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Mokwa w Oliwie 7 grudnia g.18

Muzeum Narodowe W Gdańsku / Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów) 

Ul. Cystersów 18, 80-330 Gdańsk. Wernisaż: 7 grudnia 2019 r., godz. 18.00


W lipcu 2019 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło na aukcji siedem obrazów Mariana Mokwy, pochodzących z kolekcji dzieł sztuki gromadzonych od lat 50. XX wieku przez sopocki Grand Hotel (obrazy stanowiły wyposażenie pokoi hotelowych). Zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Obrazy te były bezpośrednio zamawiane u artysty w Sopocie, stanowią dobry przykład jego twórczości z lat 50. i 60. XX wieku. Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się szesnaście prac tego malarza.

Marian Mokwa był artystą niezrównanym. Malował przez ponad 80 lat, w tym czasie stworzył około 9000 obrazów olejnych i akwarel. Jego nazwisko kojarzy się z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się także pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty, kwiaty, batalistyka. Mokwa był nie tylko malarzem, ale też podróżnikiem, działaczem społecznym, człowiekiem oddanym sprawie polskiego morza – jego kronikarzem i piewcą. W latach 1912–1914 przebywał w Stambule, gdzie był korespondentem „Gazety Grudziądzkiej”. Szybko został doceniony jako malarz. To właśnie w Stambule złożył symboliczne śluby, w których swoją przyszłą twórczość malarską poświęcił morzu. W tym okresie odbył liczne podróże na Bliski i Daleki Wschód. W latach międzywojnia mieszkał w Sopocie i był już uznanym akwarelistą. W latach 1924 i 1932 miał indywidualne wystawy w warszawskiej Zachęcie, gdzie prezentował głównie akwarele. Obok działalności plastycznej brał aktywny udział w życiu Polonii w Gdańsku, należał do gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki.

W swoich marynistycznych obrazach artysta pokazał bogate spektrum spraw związanych z morzem: od pejzażu przez widoki miast portowych, stoczni, osad rybackich, flotę handlową, wojenną i rybacką po sceny rodzajowe z życia rybaków, portowców, stoczniowców, wreszcie portrety ludzi morza. Jednakże ukoronowaniem jego twórczości w okresie międzywojennym i prawdziwym malarskim wyzwaniem była Apoteoza Polski Morskiej – cykl obrazów historycznych poświęcony morskiej historii Polski, od okresu wczesnego średniowiecza aż po czasy współczesne artyście: budowę portu w Gdyni, powstanie floty handlowej i wojennej. Cykl ten artysta prezentował do 1939 roku w gdyńskiej Galerii Morskiej, po 1945 roku próbował go rekonstruować. Patrząc na dorobek artysty z lat 1945-1965, trzeba stwierdzić, że był to okres – obok lat 30. – najlepszy w jego twórczości. Malarstwo olejne Mokwy osiągnęło w tym czasie pełną dojrzałość. Artysta pracował dużo, niemal instynktownie, nie czekał na natchnienie. Stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl. Każda ekspozycja twórczości Mariana Mokwy przynosi „nowe odkrycia i niespodzianki”, jest świadectwem jego ogromnego talentu, świadomości malarskiej i niezwykłej wizji twórczej.

Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku