Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Koncert w rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

Muzyczna refleksja w 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej

 

12 listopada 2019 r., o godz. 19:00, w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski. W 81. rocznicę gdańskiej nocy kryształowej muzyk zagra utwory opatrzone czytaną prozą w wykonaniu Andrzeja Stasiuka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

12 listopada 1938 r. w Gdańsku, trzy dni po wydarzeniach w III Rzeszy, niemieccy naziści rozpoczęli prześladowania gdańskiej społeczności żydowskiej. Głównym celem tłumu była nieistniejąca dziś Wielka Synagoga, która była symbolem obecności gminy żydowskiej w mieście. Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła wówczas grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy Precz stąd, zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku.

– Mimo aktu odwagi weteranów, Wielką Synagogę rozebrano w maju 1939 r. Koncert Mikołaja Trzaski to zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu. Koncert upamiętniający rocznicę gdańskiej nocy kryształowej kontrastuje z radością, którą wyrażamy i wyrazimy dzień wcześniej, w Narodowe Święto Niepodległości.  mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wydarzenie w Dworze Artusa potrwa max. 2 godziny. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W Wielkiej Hali zostanie przygotowanych 300 miejsc siedzących. Miejsca można rezerwować mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , albo poprzez utworzone wydarzenie na profilu facebookowym Muzeum Gdańska. W obu wypadkach zgłoszenia są przyjmowane do godz. 10:00 w dniu wydarzenia (wtorek, 12.11.2019, godz. 10:00).

Kiedy: 12 listopada 2019 r. (wtorek), godz. 19:00-21:00

Gdzie: Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Limit miejsc: 300 osób

Rezerwacje miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.