Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Tumiel w Oliwskim Ratuszu Kultury

TUMIELEWICZ. URODZINY ARTYSTY.

Czesław Tumielewicz urodził się 20 listopada 1942 roku w Lidzie (obecnie na Białorusi). W 1968 ukończył studia architektoniczne na Politechnice Gdańskiej, a w 1978 uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w Pracowni Malarstwa prof. L. Mianowskiego. Od 1971 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Prowadził Pracownię Litografii i Druku Wypukłego. Był kierownikiem Pracowni Grafiki i kierownikiem Katedry Grafiki Artystycznej. W 1994 uzyskał tytuł profesora. Od 2013 przebywa na emeryturze z ASP, ale nadal wykłada w Sopockiej Szkole Wyższej. Artysta jest pełen werwy i nowych pomysłów. Maluje codziennie - od wschodu do zachodu słońca, korzystając z naturalnego światła.


Obraz może zawierać: 1 osoba

Obraz może zawierać: na zewnątrz, tekst i woda

Czesław Tumielewicz uprawia grafikę (linoryt, litografię, monotypię, akwafortę, akwatintę i malarstwo (techniki olejne, akrylowe, akwarelę i suchy pastel). Jego twórczość stale się zmienia w cyklach kilkuletnich; metaforyczna w latach 60, abstrakcyjna w I połowie lat 70, strukturalistyczny realizm magiczny w II połowie lat 70, wielostrukturalne płaszczyznowe malarstwo oparte na proporcjonalnych systemach barwnych Goethego w latach 80. Przez kilka lat komentował wydarzenia polityczne przełomu 1989, w którym odrzucił barwy spektralne i wprowadził barwy metalizowane. W 1995 powrócił do malarstwa realistycznego: martwe natury, pejzaże, portrety. W 2003 rozpoczął cykl erotyków, realizowany w grafice i malarstwie.

Czesław Tumielewicz jest artystą niezwykle płodnym. Ma za sobą ponad 130 wystaw indywidualnych; brał udział w około 400 wystawach zbiorowych, w tym około 80 zagranicznych.

Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Słupsku, Chełmie, Katowicach, Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, USA, Francji, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Kanadzie.