Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Gdańsk namalowany przez Dwurnika

Obraz Edwarda Dwurnika w Muzeum Gdańska

Obraz olejny Edwarda Dwurnika. Po lewej Waldemar Ossowski, po prawej  Marek Duchnowski, 02.11.2018, mat. Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zakupiło obraz zmarłego 28 października 2018 r. Edwarda Dwurnika przedstawiający gdańskie Długie Pobrzeże. Artysta ma swoim koncie ok. 5 tys. obrazów i 10 tys. rysunków oraz grafik. To jego pierwsze dzieło w zbiorach miejskiego muzeum.

Urodzony w 1943 r. Edward Dwurnik – artysta, malarz i grafik – był wielokrotnie nagradzany w świecie i odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to jeden z niewielu polskich artystów, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją ustrojową, który niezależnie od uznania w kręgach profesjonalnych, stał się popularny we wszystkich środowiskach konsumentów sztuki.

Studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1965 r. rozpoczął niezależny od toku studiów cykl rysunków i akwarel, a od 1966 r. obrazów lejnych „Podróże autostopem”. Kontynuowany do śmierci artysty cykl zawiera charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka. Z innych warto wymienić powstały w latach 1972-1978 cykl „Sportowcy”, ukazujący na poły karykaturalnie, na poły komiksowo bohaterów zwykłej PRL-owskiej codzienności. Do znanych cykli zalicza się także upamiętniającą ofiary stalinizmu „Drogę na Wschód” (1989-1991) oraz „Od Grudnia do Czerwca” (1990-1994) poświęcony ofiarom stanu wojennego w Polsce.

- Starania Muzeum Gdańska o pozyskanie obrazu namalowanego w ramach cyklu „Podróże autostopem” wyprzedziły śmierć Edwarda Dwurnika, który zmarł 28 października 2018 r. To pierwszy obraz związany z naszym miastem w zbiorach muzeum, ale nie jedyny jaki został namalowany przez artystę w okresie obejmującym niemalże 55 lat pracy twórczej. Gdańsk zajmował ważne miejsce w twórczości Dwurnika, który pozostawił po sobie ok. 5000 obrazów i dwukrotnie więcej rysunków oraz grafik – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Obraz olejny o wymiarach 46 x 55 cm został zakupiony od Galerii Sztuki ToTuart za kwotę 8750 zł brutto.