Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Majówka w Twierdzy?

Twierdza Wisłoujście - jeden z najmłodszych Pomników Historii - otwiera się ponownie dla turystów. Z okazji tegorocznej majówki Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje w dniach od 1-szego do 6-stego maja 2018 r. Do Twierdzy będzie można dopłynąć kutrem od strony Nowego Portu, a w samej fortyfikacji będzie można zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach warsztatowych nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska.

Obszar gdańskiego Wisłoujścia znany jest głównie dzięki dominującej bryle nowożytnej fortyfikacji. Miejsce to było bramą do Rzeczpospolitej i portem zewnętrznym Gdańska. W roku 1482 r., już za czasów zwierzchności królów polskich nad Gdańskiem, wzniesiona została murowana cylindryczna wieża. Służyła ona w pierwszej kolejności jako latarnia morska - to na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu. Murowana budowla nie zapewniała jednakże stacjonującym tam wojskom i urzędnikom dostatecznej obrony, toteż podczas wojny polsko-krzyżackiej w latach 1518-21 wokół wzniesiono latarni drewniane umocnienia. Wokół tego rdzenia w ciągu następnych dziesiątków lat architekci budowali poszczególne obiekty obronne – basteję, fort, szańce i raweliny.

 Do Twierdzy przez Martwą Wisłę

Po raz pierwszy od czterech lat, w związku z majówką, będzie można dostać się do Twierdzy z Nowego Portu. Na odcinku dawnego promu Wisłoujście, kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów do Twierdzy Wisłoujście. To jednakże nie wszystko…

- Przez całą majówkę funkcjonować będzie strefa relaksu: ognisko, na które należy przybyć z własnym prowiantem lub zakupić go na miejscu. Oprócz tych atrakcji – tradycyjnie – będzie można zwiedzić fortyfikację wraz z przewodnikami, a wybrane dni spotkać w forcie Trójmiejskie Grupy Rekonstrukcji Historycznych – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Dawny Gdańsk na wyciągniecie ręki

W wybrane dni majówki dodatkowe atrakcje zapewnią Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperską oraz Gdańska Rotę Mieszczańska.

- Autorskie programy grup rekonstrukcyjnych będą miały miejsce 1, 3 i 6 maja. Poznamy obyczaje dworskie i modę XVIII-wiecznej Europy, kiedy w obleganych murach Gdańska otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. 3 maja uczestnicy zaznajomią się życiem nowożytnego żołnierza - od rekrutacji po intensywne szkolenia, musztry i w końcu - taniec. 6 maja wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach średniowiecznego sukiennictwa, a także poznać tajemnice warsztatu szewca. Średniowiecze przyniosło także upowszechnienie broni palnej, systemu monetarnego i rozwój piśmiennictwa. Te zagadnienia również zostaną zaprezentowane przez naszych rekonstruktorów – dodaje Maciej Flis.

Harmonogram kursów kutra Baltic Star:

1-3 maja w godzinach 10:00-18:00

4-6 maja w godzinach 10:00-16:00.

Kuter będzie odpływać co 30 min, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

 Koszt przeprawy: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, przewóz roweru   5 zł/szt.

Wszystkie kwoty dotyczą przeprawy w obie strony.

Uwaga: Istnieje możliwość zapłaty za przeprawę kartą płatniczą na pokładzie.