Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Jazz nie zna granic...

O nowej płycie i powrocie do Polski Sigmunda Lindnera „Ziggy” w artykule dr Alicji Grzybiak.   
Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

O tym, że muzyka  to jedna z form wypowiedzi artystycznych, dla których podobnie jak w przypadku literatury czy np. malarstwa, nie ma granic, wiadomo od dawna.

 Jej uniwersalny charakter sprawia, że jak każda z dziedzin sztuki nie dzieli, ale łączy nawet najbardziej odległe obszary, kraje, kontynenty. Jednym z takich właśnie przykładów jest powstała niespełna półtora roku temu „Silesian Jazz Orchestra”- współczesny big band mający swoją siedzibę we Wrocławiu lecz koncertujący w różnych regionach Polski, m.in. spodziewany jest występ w Trójmieście.
Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Jej założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem w jednej osobie jest Sigmund Lindner - muzyk polskiego pochodzenia, który większość swego życia  spędził w Australii, a konkretnie w Melbourne.
          Po latach wrócił do kraju, by podzielić się swoim bogatym międzynarodowym doświadczeniem muzycznym. W iście ekspresowym tempie udało mu się  stworzyć zespół, składający się z wysokiej klasy muzyków profesjonalistów reprezentujących różne regiony Polski. Są wśród nich absolwenci wyższych uczelni muzycznych nie tylko z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, ale także z Gdańska jak również i z zagranicy. Nagrał też płytę. Co jak wiadomo nie jest rzeczą łatwą.

 Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

W materiałach  biograficznych zespołu czytamy m.in. – „Silesian Jazz Orchestra posiada niezwykle obszerny repertuar z całego świata, obejmujący liczne nowatorskie style jazzowe od nowoczesnych, po klasyczne gatunki instrumentalne  i wokalne”.

Więcej uwagi warto poświęcić samemu założycielowi i dyrektorowi artystycznemu Sigmundowi Lindnerowi. Jest muzykiem instrumentalistą, dyrygentem i kompozytorem. Nie obca  mu także działalność edukacyjna. Jego dorobkiem twórczym  obdzielić można byłoby wiele życiorysów artystycznych.

Jest absolwentem The Victorian College of Arts oraz Uniwersytetu Melbourne. Odbywał staż u samego mistrza Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Był stypendystą  i słuchaczem wielu prestiżowych uczelni,  Szkolił się u takich sław jak : Barry Conyngham AO, Carl Fontana, John Hopkins AM OBE, Sir Charles MacKerras, Gordon Webb, Dennis Wick i wielu innych. Póżniej sam działał jako pedagog,  ekspert muzyczny, wreszcie dyrektor i szef orkiestry w:  Victoria University, Australian Film Institute, Australian Academy Cinema Television Arts, czy Opera Factory Victoria  Director of Music i Dyrigient , Revolution Pictures, Artists Arena  Australia. Reprezentował Australię w licznych międzynarodowych przedsięwzięciach artystycznych jako instrumentalista i dyrigient, tu wspomnieć warto np. World Youth Symphony Orchestra – Berlin, Australian Youth Orchestra, Australian National Solo Trombone Champion. Melbourne Youth Orchestra i wielu innych, których już nie sposób wymienić.

Ma na swoim koncie  kompozycje do filmów  długometrażowych dla m.in. Artists Arena, Revolution Pictures. Hi- Jinks Productions czy Clemenger Harvey Edge Pty Ltd. Czy Buldog Productions, Roadhouse Productions.

Koncertował  jako instrumentalista i dyrygent np. w Australii, Austrii, Chinach, Czechach, Hong Kong, Japonii, Nowej Zelandii, Singapurze, USA , Francji, Wielkij Britanii, Niemczech i Polsce.

Występował jako instrumentalista  z takimi gwiazdami jak Herbert Von Karajan, Frank Sinatra, Liza Minelli,Shirley Bassey,  Sammy Davis jnr. Whitney Houston, Milles Davis i innymi.

Występował w roli dyrygenta w spektaklach teatralnych i musicalach np. w Victorian State Opera. Adelaide Festival Centre, J.C.Williamsons International, Kevin Jacobsen International, Australian Elizabethan Theatre Trust, w musicalach – La Cage Aux Folles, Anything Goes, West Side Storey, Barnum, The Sound of Music, Song and Dance, Man of La Mancha, Pirates of Penzance, Oliver i innych....

Jako muzyk, instrumentalista i dyrygent okazał się uniwersalny w różnych gatunkach muzycznych od  klasyki, po nowatorskie gatunki muzyczne. Swoim  bogatym i różnorodnym doświadczeniem dzielił się z młodymi adeptami, m.in. na uniwersytetach i akademiach muzycznych w Melbourne czy Sydney.

Drugą pasją artysty oprócz muzyki stał się sport, był międzynarodowym arbitrem AFL Australijskiej piłki nożnej i oraz krykietu w kraju i poza granicami. To tak dla równowagi ciała i ducha...

Swój powrót do kraju artysta zaznaczył nie tylko wspomnianą płytą , ale także aktywnością w bieżącym życiu muzycznym i uczestnictwem w niedawno odbywającej się we Wrocławiu, 2016 Europejskiej Konferencji Jazzowej, zorganizowanej pod hasłem „Listen up” („Posłuchaj”) zorganizowanej przez Europe Jazz Network, Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego oraz Festiwal Współczesnej Muzyki Improwizowanej Jazztopad firmowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczyli w niej  czołowi artyści, dyrektorzy festiwali jazzowych, agenci, promotorzy specjaliści od impresariatu z całego świata.  Wyniósł z niej - jak sam twierdzi, wiele cennych informacji. Była możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych międzynarodowych kontaktów.

A wracając do płyty warto ją mieć i warto jej posłuchać. Znalazło się  na niej 16 pozycji, w tym kompozycja Sigmunda Lindnera, która otwiera i zamyka nagranie, oraz utwory innych autorów takich jak: Carl Strommen, Gordon Goodwin, Ed Wilson, Bill Reddie, Sammy Nestico, Bob Florence, Duke Ellington, Kris Berg, Quincy Jones i inne...

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie będzie okazja do posłuchania tych wyjątkowych artystów „Silesian Jazz Orchestra” na żywo  w Trójmieście, ale gdy tylko ustalona zostanie data i miejsce, natychmiast poinformujemy Czytelników Magazynu Gdańskiego.

                                                                                                       Alicja Grzybiak

Silesian Jazz Orchestra

Silesian Jazz Orchestra to mający siedzibę we Wrocławiu współczesny big-band, który od samego początku swojego istnienia specjalizuje się w najwyższej jakości wykonaniach jazzowych w regionie. Wszyscy artyści występujący w SJO należą do wybranej elity doskonałych profesjonalnych muzyków jazzowych ze Śląska i sąsiednich regionów, są wśród nich również wykonawcy z zagranicy.

Dyrektorem artystycznym i muzycznym SJO jest cieszący się międzynarodowym uznaniem Sigmund Lindner, a koordynatorem zespołu jest Tomasz Pruchnicki. Silesian Jazz Orchestra posiada niezwykle obszerny repertuar, obejmujący liczne style jazzowe sięgające od standardów współczesnych po klasyczne gatunki instrumentalne i wokalne. Program występów SJO na najbliższy okres przewiduje różnego rodzaju studyjne sesje nagraniowe obejmujące nagrania nowych oryginalnych kompozycji, szeroki zakres występów na żywo, a także ewentualne wyjazdy za granicę. Orkiestra będzie także towarzyszyła występującym gościnnie czołowym międzynarodowym instrumentalistom i wokalistom.

 

Szczegółowa informacja i rezerwacje

Kontaktowy adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Telefon: +48 503 630 495

Silesian Jazz Orchestra

 

Silesian Jazz Orchestra ist eine in Breslau ansässige moderne Big-Band, die sich von Anfang an in hochwertigen Jazzperformances in der Region spezialisiert. Alle Künstler der SJO sind erlesene Elite, die sich aus perfekten professionellen Jazzmusikern aus Schlesien und benachbarten Regionen zusammensetzt, darunter sind auch ausländische Spieler.

 

Der künstlerische und musikalische Direktor der SJO ist international anerkannter Sigmund Lindner, und der Koordinator des Ensembles ist Tomasz Pruchnicki. Die Silesian Jazz Orchestra verfügt über ein äußerst umfangreiches, zahlreiche Jazzstile umfassendes Repertoire, von modernen Standards bis hin zu klassischen instrumentalen und vokalen Genres.

Im Arbeitsprogramm der SJO für die kommende Zeit sind verschiedene Studioaufnahmen von neuen Originalkompositionen, eine Bandbreite von Live-Auftritten und gegebenenfalls auch Auslandsreisen vorgesehen. Das Orchester wird ebenfalls führende internationale Instrumentalisten und Vokalisten bei Gastauftritten musikalisch begleiten.

 

Weitere Informationen & Buchungen

Kontakt-E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

                                           Telefon: +48 503 630 495