Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn gospodarczy

CRIST wyprawił w świat kolejne dziecko...

NB 316 "National Geographic Resolution" opuścił CRIST

"National Geographic Resolution", wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjnym kadłubem X-BOW, opuścił dzisiaj stocznię CRIST. Teraz popłynie do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.

Czytaj więcej: CRIST wyprawił w świat kolejne dziecko...

CRIST-GDYNIA. 172-metrowy blok płynie do Francji

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony 172 metrowy blok pływający zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowy Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.

Czytaj więcej: CRIST-GDYNIA. 172-metrowy blok płynie do Francji

SZANSĄ NA ROZWÓJ FIRM

PANDEMIA SZANSĄ NA ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTW

Pół roku temu pandemia koronawirusa zaskoczyła cały świat. Od tego czasu każda branża próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, starając się utrzymać na rynku, a wręcz wymyślając nowe aktywności, które wzmocnią jej pozycję i utrzymają miejsca pracy. Wiele przedsiębiorstw wykorzystało ten czas na dogłębną analizę, efektywniejszą i na nowo zaplanowaną pracę czy dostosowanie się do aktualnych standardów sanitarnych i zmianę profilu działalności.

Czytaj więcej: SZANSĄ NA ROZWÓJ FIRM

Potęga portów...

Porty w Gdańsku i Gdyni obsłużą więcej towarów dzięki inwestycji PLK

W sierpniu na gotowych konstrukcjach rozwieszana będzie sieć trakcyjna. Postępuje elektryfikacja linii do portów w Gdyni i Gdańsku. Inwestycja zapewni sprawny i ekologiczny transport. Do trójmiejskich terminali dojadą dłuższe składy z większą ilością towarów. Projekt realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wart ponad 2,6 mld zł współfinansowany jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

PLK poprawiają kolejowy dostęp do trójmiejskich portów. Prace prowadzone są tak, że zapewniony jest stały dojazd pociągów towarowych do nabrzeży.

Czytaj więcej: Potęga portów...

PLK wprost do gdańskiego portu

Sprawny przewóz towarów do Portu Gdańsk, łatwiejsza komunikacja w mieście

W ramach modernizacji kolejowego dostępu do portu Gdańsk PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowują przejście pod torami obok byłego przystanku Gdańsk Kolonia. Będzie nowy wiadukt drogowy nad ul. Ku Ujściu. Sprawny ekologiczny transport kolejowy wzmocni pozycję portu. Inwestycja współfinasowana z instrumentu CEF „Łącząc Europę” uwzględnia zachowanie elementów świadczących o historii kolei w Gdańsku.

Czytaj więcej: PLK wprost do gdańskiego portu

CRIST buduje nową hybrydę

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.

Prom będzie zasilany z ładowanych z lądu baterii akumulatorów. Spalinowe agregaty prądotwórcze będą służyły jako rezerwowe źródło zasilania jednostki, używane w warunkach złej pogody, bądź dużego nagromadzenia lodu na trasie. Nowa jednostka będzie miała 100,5 m długości, 17,4 m szerokości. Na jej pokład zmieści się 90 samochodów osobowych oraz 372 pasażerów. Jednostka ma być obsługiwana przez 3-osobową załogę.

Czytaj więcej: CRIST buduje nową hybrydę

XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO

XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO, Gdańsk , 6-8 września 2021 r.

Szanowni Państwo ,

Mamy przyjemność poinformować, że rozpoczęliśmy już przygotowania do kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO, która odbędzie się w dniach 6-8 września 2021 , tradycyjnie w Hali AmberExpo w Gdańsku.

Czytaj więcej: XXI Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO

Lewiatan Północ dla lokalnej społeczności

Spółka Regionalna Lewiatan Północ angażuje się w działania pomocowe dla lokalnej społeczności

związku z pandemią koronawirusa franczyzobiorcy Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan aktywnie podejmują działania pomocowe. We wsparcie zaangażowała się także Spółka Regionalna Lewiatan Północ. Pomoc w formie niezbędnych środków higienicznych oraz artykułów spożywczych została skierowana do hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni, Domu Samotnej Kobiety w Gdańsku i Domu Pomocy Społecznej w Kobysewie.

Czytaj więcej: Lewiatan Północ dla lokalnej społeczności

Wyróżnienia dla biznesu

Polski biznes zdaje egzamin ze społecznej odpowiedzialności

Żabka Polska, Huawei i Caritas Polska zostały wyróżnione w 44. edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Laureatów doceniono za ogromny wkład w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce. Aktualne wydanie raportu, opublikowane także w serwisie RaportCSR.pl, to kompendium wiedzy nt. podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa i instytucje inicjatyw w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu w tym trudnym czasie. Obok prezentacji dobrych praktyk, znalazły się w nim także wywiady i komentarze ekspertów.

Czytaj więcej: Wyróżnienia dla biznesu

RATUJ BIZNES

200 kancelarii prawnych i podatkowych przyłączyło się do akcji #RatujBiznes Rzecznika MŚP

W ciągu kilkudziesięciu godzin od startu akcji #RatujBiznes Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców otrzymało około 200 zgłoszeń od kancelarii prawnych i podatkowych z chęcią wsparcia przedsiębiorców. W ramach akcji #RatujBiznes radcowie prawni, adwokaci i doradcy podatkowi pomogą nieodpłatnie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom w przygotowaniu i składaniu wniosków o pomoc. W niecałe trzy dni stronę akcji www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Czytaj więcej: RATUJ BIZNES

GRANTERA dla firm

Skorzystasz z Tarczy Antykryzysowej, jeśli złożysz dobry wniosek.

Tarcza Antykryzysowa uchwalona, wchodzi w życie. - Jest już wiadomo, że najwięcej skorzystają te podmioty, które będą skutecznie aplikować o pomoc, czyli złożą dobre wnioski. Dotyczy to zarówno wniosków o umorzenia podatków, dopłat do wynagrodzeń, jak i pożyczek na utrzymanie płynności.

O różnych planowanych formach pomocy dla przedsiębiorców w ostatnich dniach bardzo intensywnie informowały wszystkie media. Nie ma potrzeby powielania tych informacji po raz kolejny. Wartościowe natomiast może być spojrzenie praktyczne, tzn. odpowiedź na pytanie, jak w realiach będzie wyglądać uzyskiwanie pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Chcesz pomocy – musisz złożyć wniosek

Czytaj więcej: GRANTERA dla firm

Wartsila wybrała Gdynię...

Wartsila Polska wybiera 3T Office Park w Gdyni

  • Inwestor 3T Office Park, największego projektu biurowego w Gdyni, na ponad rok przed zakończeniem budowy podpisał umowę z kolejnym najemcą.
  • Niemal 2,5 tys. m2 na dwóch piętrach w biurowcu zajmie Wartsila Polska Sp. z o.o., oddział fińskiej korporacji działającej w branżach: morskiej i energetycznej.
  • Wartsila Polska wybrała 3T Office Park spośród 18 potencjalnych biur w Trójmieście.

Czytaj więcej: Wartsila wybrała Gdynię...

Czy można pracować efektywnie z domu?

Jak wprowadzić pracę zdalną i pracować efektywnie z domu? –

61 proc. zatrudnionych chciałoby mieć możliwość pracy zdalnej – wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego w IV kwartale 2019 r. przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Mimo wszystko home office nie jest jeszcze standardem. Wiele firm, które mogą prowadzić biznes poza biurem, wzbrania się przed wprowadzeniem elastycznego trybu pracy. Jednak ze względu na obecną sytuację w Polsce i na świecie, niektóre organizacje chętniej skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu lub stoją przed koniecznością wysłania pracownika na home office. Czy wszystkie przedsiębiorstwa, które mogą pracować zdalnie, są na to gotowe? W jaki sposób firmy powinny się do tego przygotować i wreszcie –  jak można efektywnie pracować z domu? Komentuje Wojciech Pintal z Michael Page.

Czytaj więcej: Czy można pracować efektywnie z domu?

Mały ZUS od lutego

OD LUTEGO WCHODZI W ŻYCIE MAŁY ZUS PLUS

Już od 1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki, co dotychczas było możliwe dzięki Małemu ZUS-owi. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc korzystać z nowej ulgi.

Czytaj więcej: Mały ZUS od lutego

PORT PÓŁNOCNY

Gdańsk Port Północny – sprawny dojazd pociągów zapewni 85 tys. pali

Dłuższe i cięższe składy, sprawny przeładunek większej ilości towarów i bezpieczny system obsługi pociągów towarowych – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku. Na stacji Gdańsk Port Północny wzmacniany jest teren, a na stacji Gdańsk Zaspa Towarowa budowana jest nowa nastawnia. Realizację projektów w Trójmieście, wartych ponad 2,6 mld zł, zaplanowano do końca 2021 r.

Czytaj więcej: PORT PÓŁNOCNY

Forum Bezpieczeństwa Morskiego

V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa FBM 2020, 23 stycznia 2020, Warszawa. Sound Garden Hotel WarsawWWW.FBM.ZTW.PL

Tematyka

Pełnomorskie, przybrzeżne i śródlądowe jednostki pływające przeznaczone dla Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Policji i innych służb odpowiedzialnych za morski wymiar bezpieczeństwa państwa• Wyposażenie pokładowe - cumownicze, ratunkowe itd.Pasywne i aktywne systemy walki radioelektronicznej znajdujące zastosowanie w Marynarce Wojennej i lotnictwie morskim, w tym systemy radiolokacyjne, hydrolokacyjne, elektroniczne, optoelektroniczne, cele pozorne, pławy, trały, systemy ochrony infrastruktury nadbrzeżnej itd. • Uzbrojenie okrętów wojennych - morskie lufowe i rakietowe systemy przeciwokrętowe, morskie lufowe i rakietowe systemy przeciwlotnicze, systemy broni podwodnej i ZOP, wyrzutnie wabików i celów pozornych itd.• Uzbrojenie i wyposażenie lotnictwa morskiego oraz służb odpowiedzialnychza ratownictwo morskie (SAR)• Systemy łączności, dowodzenia i kierowania ogniem• Broń i wyposażenie indywidualne marynarzy i oficerów, w tym broń osobista, broń maszynowa, ręczne wyrzutnie kierowanych rakiet przeciwlotniczych, ochrona balistyczna, ochrona przed skutkami porażenia bronią masowego rażenia• Inne systemy i rozwiązania dedykowane dla Marynarki Wojennej oraz służb odpowiedzialnych za morski wymiar bezpieczeństwa państwa.

Czytaj więcej: Forum Bezpieczeństwa Morskiego

Nowy prom hybrydowy dla Finów

CRIST zbuduje kolejną hybrydę dla Finferries

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Nowoczesna, ekologiczna jednostka ma obsługiwać połączenie w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich.

Wcześniejszy, zbudowany również przez CRIST, a zaprojektowany przez biuro projektowe StoGda, dla Finferries, hybrydowy prom dwustronny „Elektra”, okazał się wielkim sukcesem na skalę międzynarodową. Jego innowacyjny system ładowania i rozwiązanie hybrydowe zostały wyróżnione m.in. międzynarodową nagrodą „Ship of the Year” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Czytaj więcej: Nowy prom hybrydowy dla Finów

Chodnik z antysmogowego betonu

Biurowiec Wave powalczy ze smogiem w Gdańsku

Przy biurowcu Wave w Gdańsku, realizowanym przez Skanska, powstanie pierwszy w Gdańsku chodnik z antysmogowego betonu. Od strony ul. Grunwaldzkiej inwestor planuje wykorzystanie betonowych płyt, które dzięki działaniu słońca redukują stężenie szkodliwych związków w powietrzu zanieczyszczonym smogiem miejskim, powstałym ze spalin emitowanych przez samochody. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię w Warszawie i Krakowie.

Czytaj więcej: Chodnik z antysmogowego betonu

Statek dla norweskiego armatora

Drugi life fish carrier opuścił CRIST

Transport ryb i owoców morza z farm morskich prosto do przetwórni – to zadanie nowej jednostki typu life fish carrier wyprodukowanej w CRIST S.A. W pełni wyposażona, druga w serii jednostka tego typu, została w niedzielę przekazana norweskiemu armatorowi – Arctic Group AS.

Czytaj więcej: Statek dla norweskiego armatora

Stocznia Gdańsk w Porcie Centralnym

Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz Stoczni Gdańsk podpisali list intencyjny. Stocznia jest zainteresowana inwestycją w tereny produkcyjne w Porcie Centralnym.

Czytaj więcej: Stocznia Gdańsk w Porcie Centralnym