Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn gospodarczy

Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

Szanowni Państwo!

Każdy sukces rodzimej firmy w naszym regionie cieszy nas ogromnie. Magazyn Gdański powstał właśnie po to by promować region pomorski oraz sukcesy i osiągnięcia w obszarach gospodarczych i kulturalnych. Miło nam poinformować zatem o kolejnym sukcesie gdyńskiej stoczni CRIST S.A.  

19  lipca 2021r. w stoczni CRIST S.A. rozpoczęto oficjalne cięcie stali, pod budowę jednostki o numerze budowy C371, która zapoczątkowuje długoletnią współpracę na budowę 12. nowoczesnych jednostek okrętowych. 

Czytaj więcej: Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

EKG

#EEC2021 zbliża się wielkimi krokami

Ponad sto debat poświęconych najaktualniejszym zagadnieniom, kilkanaście bloków tematycznych, trzy dni wypełnione dyskusjami, prezentacjami, spotkaniami, wymianą doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów i przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki

Czytaj więcej: EKG

KLIMAWENT

Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Fiński deweloper YIT ogłasza sprzedaż mieszkań w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności

Fiński deweloper YIT rozpoczyna sprzedaż pierwszego etapu inwestycji Żurawie. Wielofunkcyjny obiekt powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta, które będą widoczne z okien mieszkań. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czytaj więcej: Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Rynek specjalisty

Rynek pracownika? Rynek pracodawcy? Nie! Rynek specjalisty!

Przed wybuchem pandemii COVID 19 sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra. Ofert pracy nie brakowało, stopa bezrobocia spadała. Królował rynek pracownika. Wraz z pandemią rynek pracy przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Firmy zaczęły się zamykać, a ludzie tracić pracę. Teraz, gdy wszystko stopniowo wraca do normy, przedsiębiorstwa stawiają na szybkie odpracowanie pandemicznych strat i przestojów. Pojawiają się nowe możliwości, ale i nowe wyzwania. Mamy do czynienia z powszechnym zjawiskiem rynku specjalisty.

Czytaj więcej: Rynek specjalisty

Na terenach Stoczni Gdańskiej

 

Podpisano umowę na obsługę gdańskiego budynku C200

 

 

Do obsługi i utrzymania technicznego budynku C200 w Gdańsku wybrana została firma SPIE Building Solutions. Obiekt należący do INOPA S.A. jest efektem rewitalizacji postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej.

Czytaj więcej: Na terenach Stoczni Gdańskiej

Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy

Kolejny prom hybrydowy powstaje w stoczni CRIST SA

W piątek odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora  Finferries, o numerze budowy P317.

To już trzeci tego typu,nowoczesny prom hybrydowy „plug-in”, w pełni wyposażony. Budowany jest dla fińskiego operatora promowego  Finferries przez gdyńską stocznię CRIST SA.

Budowa kolejnej jednostki  jest kontynuacją długoletniej, owocnej współpracy między CRIST a Finferries, a także ugruntowaniem ogromnego doświadczenia jakie stocznia CRIST nabyła realizując poprzednie projekty.

Prom hybrydowy będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie.

Czytaj więcej: Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy

VAT na korzyść podatnika...

W postępowaniu z udziałem Rzecznika MŚP uchylono niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług.

W postępowaniu toczącym się przy udziale Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, woj. pomorskie uchylił niekorzystną dla przedsiębiorcy decyzję określającą wysokość zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od października 2013 r. do grudnia 2014 r.

Czytaj więcej: VAT na korzyść podatnika...

Morska energetyka wiatrowa

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
PGE, PG, IMP PAN oraz DTU podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja br. PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi – Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.

Czytaj więcej: Morska energetyka wiatrowa

Grantera - dotacje na rozwój i innowacje

Grantera - dotacje na rozwój i innowacje udostępnił(a) publikację: "Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” to konkurs skierowany do mikro i małych przedsiębiorców zainteresowanych rozwinięciem działalności biznesowej w Polsce Wschodniej. Obecnie trwa nabór wniosków. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest pomyślne zakończenie programu inkubacji w jednej z Platform Startowych. Oznacza to, że startup gotowy jest do wprowadzenia produktu na rynek.

Czytaj więcej: Grantera - dotacje na rozwój i innowacje

RAPORT KLIMATYCZNY

Ponad 120 artykułów od niezależnych ekspertów, materiały video oraz infografiki, wersji polskiej i angielskiej, a także tematyka dotycząca nie tylko ochrony środowiska, ale i polskiej polityki klimatycznej oraz tego co każdy może zrobić dla środowiska – tak w skrócie można podsumować właśnie opublikowany multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR  

Czytaj więcej: RAPORT KLIMATYCZNY

Sprawniej pojadą do portu w Gdańsku

Sprawniejsze przewozy do portu w Gdańsku zapewni wiadukt nad torami

Towary pojada koleją do gdańskiego portu bezpieczniej, a komunikacja drogowa w mieście będzie sprawniejsza. Widać już konstrukcję stumetrowego wiaduktu drogowego, który zastąpi przejazd. To jeden z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.,  zwiększającej dostęp kolejowy do portu, realizowanej z programu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj więcej: Sprawniej pojadą do portu w Gdańsku

Zwolennicy powrotu do biur

Polacy największymi zwolennikami powrotu do biur – wynika z badania Skanska

 

Około 86 proc. polskich pracowników pojawia się dziś z różną częstotliwością w biurze mimo pandemii, z czego ponad połowa robi to codziennie. Tylko 15 proc. badanych uważa pracę zdalną za bardziej efektywną – mimo, że większość ma dostęp do oddzielnego pokoju w miejscu zamieszkania. Co ciekawe, to właśnie Polacy wyróżniają się w tym względzie najwyższym wynikiem w porównaniu do innych przebadanych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dotyczy to również bezpieczeństwa w biurach – ponad 70 proc. z nich uważa biura za bezpieczne. To tylko niektóre z wniosków, jakie płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie spółki biurowej Skanska.

Czytaj więcej: Zwolennicy powrotu do biur

Trójmiasto z wysokim wolumenem nowej podaży

- Colliers podsumowuje 2020 rok w Trójmieście i prognozuje rok 2021-

Rok 2020 na trójmiejskim rynku zaobfitował blisko 60 300. metrami kwadratowymi nowoczesnej powierzchni biurowej. To niespełna 1,5% mniej niż w roku poprzednim. Plasuje to aglomerację na 3. pozycji wśród regionów pod względem nowej podaży biur. Tym samym całkowita podaż powierzchni biurowej osiągnęła 888 600 mkw. W najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów i przekroczenia granicy 1 mln mkw. – prognozują eksperci Colliers.

O tak korzystnym wyniku podaży zadecydowały bardzo dobre efekty drugiego i trzeciego kwartału 2020 r., kiedy to zakończono budowę m.in. Olivia Prime B (25 tys. mkw.) - kolejnego etapu Olivia Business Centre oraz Wave A (23,6 tys. mkw.), zrealizowanego przez firmę Skanska.

Czytaj więcej: Trójmiasto z wysokim wolumenem nowej podaży

Gdynia Port

Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni.

Węzeł kolejowy zmodernizowany w 30%
Trwa przebudowa węzła kolejowego Gdynia Port. Realizację projektu pn. „Poprawa
dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe
S.A, wykonuje firma Budimex. Generalny wykonawca przeprowadził już ponad 30 procent
wszystkich prac objętych kontraktem. Głównym celem budowy jest poprawa
przepustowości strategicznego węzła kolejowego i zwiększenie ilości transportowanych
ładunków. Projekt za ponad 1,5 mld zł netto współfinansowany jest ze środków unijnych
instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj więcej: Gdynia Port

30 lat STOCZNI CRIST S.A.

Stocznia CRIST kończy 30 lat!

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.

Stocznia CRIST powstała w latach 90. Nie byli panowie nowicjuszami w tej branży. Skąd wziął się pomysł na wspólną działalność?

Krzysztof Kulczycki: Pracowaliśmy razem w Stoczni Północnej. W połowie lat 70. obaj byliśmy tam szefami działów. Nieco później trafiliśmy zagranicę. Pracowałem jako menadżer na kontraktach stoczniowych w Libii, Du-baju i Kuwejcie. Do Polski wróciłem we wrześniu, 1990 r., po wybuchu wojny w Kuwejcie.

Ireneusz Ćwirko: Pod koniec lat 70. wypłynąłem jako inżynier gwarancyjny na roczny rejs tuńczykowcem pod banderą Związku Radzieckiego. Po powrocie okazało się, że przywiozłem najmniej usterek a zarządzający stocznią uznali, że wykorzystają mnie do nowych zadań. Przydzielono mnie do działu malarskiego, na którym kompletnie się nie znałem. Byłem jednak młody, sprawny i ambitny dzięki czemu w zaledwie 3 lata doprowadziłem ten wydział do porządku. Przez kolejne osiem lat pełniłem funkcję kierownika K-2 – największego wydziału w Stoczni Północnej. Później wystartowałem do konkursu na dyrektora technicznego jednak w związku z tym, że nie należałem do żadnej organizacji partyjnej – nie dano mi szansy na objęcie tego stanowiska. To wydarzenie sprawiło, że odszedłem ze stoczni. Niedługo później spotkaliśmy się z Krzysztofem i dwoma kolegami i zdecydowaliśmy, że idziemy na swoje.

Jak wyglądały początki?

Czytaj więcej: 30 lat STOCZNI CRIST S.A.

PGE Baltica wybrała

PGE Baltica wybrała wykonawcę strategii UXO dla projektów Baltica-2 i Baltica-3

W listopadzie br. PGE Baltica wybrała Ordtek Limited jako wykonawcę tzw. strategii UXO (ang. unexploded ordnance). Ma ona zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE, zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.

Czytaj więcej: PGE Baltica wybrała

Kolej Plus, II etap

Planowo rozpoczyna się II etap Kolei Plus

Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu i może być zakwalifikowanych do II etapu naboru. Teraz zadaniem samorządów będzie m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych projektów zwiększających dostępności do kolei.

Czytaj więcej: Kolej Plus, II etap

Lider nowoczesnego budownictwa...

Pekabex kontynuuje rekordową passę

             "Przykład naszej nowej supernowoczesnej fabryki w Gdańsku - Kokoszkach pokazuje, że część procesów produkcyjnych można również wykonywać zdalnie, łącząc się z dowolnego miejsca ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. – podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu."

Lider nowoczesnego budownictwa systemowego ma za sobą najlepsze trzy kwartały w historii. Poznańska spółka na koniec września 2020 roku wypracowała 684,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (wzrost 29,5 proc. r/r), odnotowując 52,4 mln zł zysku operacyjnego (wzrost 110,1 proc. r/r) oraz 44,0 mln zł wyniku netto (wzrost 114,0 proc. r/r). Grupa Pekabex z sukcesem zdyskontowała wzrost przychodów w dwóch kluczowych segmentach: realizacji kontraktów-prefabrykacja i realizacji kontraktów - usługi budowlane. Spółka posiada rekordowy portfel zamówień, który na 30 września 2020 roku wyniósł 961,5 mln zł.

Czytaj więcej: Lider nowoczesnego budownictwa...

Port Gdynia, nowe inwestycje...

Gdynia Port - układane są nowe tory, zwiększy się przewóz towarów

W gdyńskim porcie rozpoczął się kolejny etap prac, budowa nowych torów. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy się sprawność kolejowych przewozów oraz ilość transportowanych ładunków. To korzyść dla gospodarki i środowiska. Projekt za ponad 1,5 mld zł netto współfinansowany jest ze środków unijnych instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Efekty prac - korzyści  dla gospodarki

Efektem realizacji projektu pn. „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni będzie szybszy przewóz większej ilości towarów. Do portu dojadą dłuższe, 740-metrowe pociągi o obciążeniu 221 kN na oś, co pozwoli na dowóz i wywóz większej ilości towarów.

Czytaj więcej: Port Gdynia, nowe inwestycje...