Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Magazyn gospodarczy

Obligacje Grupy Olivia Centre

Zadebiutowały na giełdzie

Obligacje Olivia Centre, właściciela największego i najnowocześniejszego centrum biurowo-biznesowego w aglomeracji trójmiejskiej i w Polsce zadebiutowały dziś na giełdowym rynku Catalyst. Do obrotu trafiło 25 tys. obligacji serii L o wartości nominalnej 1.000 zł każda. Jest to pierwszy debiut na Catalyst w tym roku. Do końca tego roku spółka planuje wprowadzić do obrotu także pozostałe serie obligacji (M-R) z ostatniego programu emisyjnego, który wyniósł łącznie 89,825 mln zł. Spółka ma w planach kolejny program emisyjny, który może ruszyć już w marcu.

Czytaj więcej: Obligacje Grupy Olivia Centre

Prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit wybrany został przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich IAMU.
Powołanie Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na tak prestiżowe stanowisko jest dużym wyróżnieniem i jednocześnie ukoronowaniem aktywności UMG od początku istnienia stowarzyszenia.

Czytaj więcej: Prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit

Stocznia CRIST

Wre w stoczni CRIST...

CRIST może się pochwalić wieloma realizacjami. Najnowszy projekt to cięcie blach dla armatora ULSTEIN VERFT .18 listopada 2022 r.  w stoczni CRIST odbyła się ceremonia cięcia blach nowego projektu jednokadłubowego statku dla armatora ULSTEIN VERFT o numerze roboczym NB318, który ma służyć do obsługi farmy wiatrowej . Współpraca CRIST z tym armatorem rozpoczęła się już w 2013 r. w związku z projektem NB 301, kiedy stocznia zrealizowała dla tego klienta 14 projektów. Teraz realizujemy kolejny już projekt - numer 15 i 16.

Czytaj więcej: Stocznia CRIST

Targi SMM'22 przesły do historii

 

 
Wiodące międzynarodowe targi morskie: Sektor żeglugowy wyznacza jasny kurs na ochronę klimatu

The leading international maritime trade fair: Shipping sector sets a clear course for climate protection

Friday was the closing day of the 30th SMM which took place on Hamburg’s exhibition campus from 6 to 9 September. During the anniversary edition of the flagship fair the maritime industry demonstrated its commitment to tackling the energy transition. Organisers, exhibitors and trade visitors alike delivered a positive summary of the event.
Wiodące międzynarodowe targi morskie: Sektor żeglugowy wyznacza jasny kurs na ochronę klimatu

Piątek, 9 września br. był dniem zamknięcia 30. SMM, który odbył się na hamburskim kampusie wystawienniczym od 6 do 9 września. Podczas jubileuszowej edycji flagowych targów przemysł morski zademonstrował swoje zaangażowanie w walkę z transformacją energetyczną. Organizatorzy, wystawcy i odwiedzający branżę pozytywnie podsumowali wydarzenie.

Pomiary wietrzności dla Baltica 1

PGE rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku
i potrwa około dwóch lat.

Czytaj więcej: Pomiary wietrzności dla Baltica 1

Zielona energia

Wiatr bije własne rekordy i daje więcej zielonej energii

Silny wiatr nakręcił produkcję energii z wiatru. Lądowe farmy wiatrowe pracują od wczoraj na pełnych obrotach, a wiatr w Polsce osiągnął drugi już w tym roku rekord w produkcji energii. W środę po południu wyprodukowały rekordowe 6717,9 MWh energii. Największa moc została osiągnięta o godz. 18.15, wiatraki pracowały wtedy z mocą 6748,5 MW – ta jedna godzina dała tyle energii, ile przez cały rok zużywa ok. 3 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj więcej: Zielona energia

Morze ma wiele walorów

Morze nasze morze!

Może być zdjęciem przedstawiającym przyroda i ocean

Czytaj więcej: Morze ma wiele walorów

Polsko-francuska współpraca

5 lat współpracy z francuską stocznią Chantier de l'Atlantique

CRIST S.A. zaangażowany w budowę...

CRIST ZAANGAŻOWANY W BUDOWĘ NAJDŁUŻSZEGO NA ŚWIECIE TUNELU ZATAPIALNEGO. Jest to kolejny sukces potwierdzony zawarciem umowy stoczni CRIST S.A. na budowę specjalistycznej jednostki MPP DLA FLC.

CRIST S.A.  zawarł umowę na budowę jednostki specjalistycznej MPP DLA FLC z konsorcjum FLC (Femern Link Contractors) odpowiedzialnym za projekt i budowę tunelu zatapianego, który zapewni stałe połączenie w cieśninie Fehmarnbelt. Połączenie będzie składać się z autostrady i linii kolejowej, obejmującej 18-kilometrowy  tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą między  portami Puttgarden w Niemczech i Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii. Połączenie tunelem umożliwi podróż pociągiem między Hamburgiem a Kopenhagą które zajmie poniżej trzech godzin (obecnie 4½  godziny).

Czytaj więcej: CRIST S.A. zaangażowany w budowę...

Port w Ustce

Port w Ustce może być bazą serwisową farm wiatrowych PGE

Przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce.

Czytaj więcej: Port w Ustce

CRIST S.A. a najdłuższy tunel zatapialny...

CRIST JEST ZAANGAŻOWANY W BUDOWĘ NAJDŁUŻSZEGO NA ŚWIECIE ZATAPALNEGO TUNELU.
CRIST zawarł umowę na budowę jednostki specjalistycznej z konsorcjum FLC (Femern Link Contractors)
odpowiedzialnym za projekt i budowę tunelu zatapianego, który zapewni stałe połączenie w cieśninie
Fehmarnbelt. Połączenie będzie składać się z autostrady i linii kolejowej, obejmującej 18-kilometrowy
tunel, który umożliwi szybsze i bezpieczniejsze podróżowanie między Skandynawią a Europą między
portami Puttgarden w Niemczech i Rødbyhavn na wyspie Lolland w Danii. Połączenie tunelem umożliwi
podróż pociągiem między Hamburgiem a Kopenhagą które zajmie poniżej trzech godzin (obecnie 41⁄2
godziny).

Czytaj więcej: CRIST S.A. a najdłuższy tunel zatapialny...

Przedsiębiorco, czy znasz te platformy?

Poznaj 5 platform, które powinien znać każdy biznesmen!

Organizacja czasu pracy, niezależnie od pełnionego stanowiska, jest obecnie szczególnie ważna. W związku z tym, w ostatnim czasie, powstało wiele poradników na ten temat, z których możemy czerpać inspirację. Niekiedy jednak, trudno jest, w natłoku wielu spraw, wyrobić się ze wszystkimi projektami, spotkaniami, telefonami i – nieugiętymi – deadline'ami. Problem ten jest dobrze znany wśród wysokiej klasy biznesmenów, dlatego też, ważne są aplikacje i platformy, które pomogą zaplanować każdy dzień! 

PlanMyDeal – czyli sprawnie zarządzasz i dużo zyskujesz!

Czytaj więcej: Przedsiębiorco, czy znasz te platformy?

Nowe promy TT-Line będą napędzane silnikami Wärtsilä

Wärtsilä’s multi-fuel engine technology the choice for two new Australian RoPax ferries

The new TT-Line ferries will have Wärtsilä engines fuelled by LNG. Wärtsilä will also supply its LNGPac fuel storage, supply and control system. Designed by Rauma Marine Constructions Oy. ©Rauma Marine Constructions Oy

Czytaj więcej: Nowe promy TT-Line będą napędzane silnikami Wärtsilä

GLP rozbuduje PCL

Pomorskie Centrum Logistyczne ma umowę na rozbudowę

GLP, wiodący inwestor i deweloper nieruchomości logistycznych i przemysłowych otrzymał pozwolenie na budowę kolejnego etapu Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku. W sąsiedztwie terminala kontenerowego DCT Gdańsk powstanie dodatkowo 38 920 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Nowy budynek będzie realizowany zgodnie z GLP Design Standard, czyli najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Czytaj więcej: GLP rozbuduje PCL

Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

Szanowni Państwo!

Każdy sukces rodzimej firmy w naszym regionie cieszy nas ogromnie. Magazyn Gdański powstał właśnie po to by promować region pomorski oraz sukcesy i osiągnięcia w obszarach gospodarczych i kulturalnych. Miło nam poinformować zatem o kolejnym sukcesie gdyńskiej stoczni CRIST S.A.  

19  lipca 2021r. w stoczni CRIST S.A. rozpoczęto oficjalne cięcie stali, pod budowę jednostki o numerze budowy C371, która zapoczątkowuje długoletnią współpracę na budowę 12. nowoczesnych jednostek okrętowych. 

Czytaj więcej: Cięcie stali w stoczni CRIST S.A.

KLIMAWENT

Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Fiński deweloper YIT ogłasza sprzedaż mieszkań w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności

Fiński deweloper YIT rozpoczyna sprzedaż pierwszego etapu inwestycji Żurawie. Wielofunkcyjny obiekt powstanie na terenie Młodego Miasta w Gdańsku, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Nazwa nawiązuje do żurawi dźwigowych Stoczni Gdańskiej, charakterystycznych dla tej części miasta, które będą widoczne z okien mieszkań. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czytaj więcej: Żurawie w Gdańsku. Rusza nowa inwestycja

Rynek specjalisty

Rynek pracownika? Rynek pracodawcy? Nie! Rynek specjalisty!

Przed wybuchem pandemii COVID 19 sytuacja na rynku pracy była bardzo dobra. Ofert pracy nie brakowało, stopa bezrobocia spadała. Królował rynek pracownika. Wraz z pandemią rynek pracy przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Firmy zaczęły się zamykać, a ludzie tracić pracę. Teraz, gdy wszystko stopniowo wraca do normy, przedsiębiorstwa stawiają na szybkie odpracowanie pandemicznych strat i przestojów. Pojawiają się nowe możliwości, ale i nowe wyzwania. Mamy do czynienia z powszechnym zjawiskiem rynku specjalisty.

Czytaj więcej: Rynek specjalisty

Na terenach Stoczni Gdańskiej

Podpisano umowę na obsługę gdańskiego budynku C200.

Do obsługi i utrzymania technicznego budynku C200 w Gdańsku wybrana została firma SPIE Building Solutions. Obiekt należący do INOPA S.A. jest efektem rewitalizacji postindustrialnych terenów Stoczni Gdańskiej.

Czytaj więcej: Na terenach Stoczni Gdańskiej

Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy

Kolejny prom hybrydowy powstaje w stoczni CRIST S.A.

W piątek odbyło się pierwsze cięcie stali nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, ekologicznego, promu hybrydowego dla fińskiego armatora  Finferries, o numerze budowy P317.

To już trzeci tego typu,nowoczesny prom hybrydowy „plug-in”, w pełni wyposażony. Budowany jest dla fińskiego operatora promowego  Finferries przez gdyńską stocznię CRIST SA.

Budowa kolejnej jednostki  jest kontynuacją długoletniej, owocnej współpracy między CRIST a Finferries, a także ugruntowaniem ogromnego doświadczenia jakie stocznia CRIST nabyła realizując poprzednie projekty.

Prom hybrydowy będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie.

Czytaj więcej: Stocznia CRIST SA zbuduje następny prom hybrydowy