Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Umowa ZMPG & OT LOGISTICS


Uroczyste podpisanie umowy Portu Gdańsk i OT Logistics S.A.

21 września br. w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. oraz firma OT Logistics S.A., podczas konferencji prasowej poinformowały trójmiejskie media o dalszych planach wspólnego rozwoju.

Jednak najważniejszym punktem konferencji, jak również niespodzianką było uroczyste

podpisanie umowy obu spółek w zakresie 30-letniej dzierżawy nieruchomości gruntowej zlokalizowanej w najbardziej rozwojowej części portu, dokładnie w porcie zewnętrznym, tuż obok terminalu kontenerowego DCT Gdańsk oraz terminalu ładunków masowych suchych spółki Port Północny z grupy Sea-Invest.

Docelowo, w tym właśnie miejscu ma powstać głębokowodny terminal przeładunkowy do obsługi towarów rolnych – zbóż i pasz.


– Umowa podpisana 21 września stanowi zwieńczenie kilkuletnich starań i jest pierwszym krokiem na drodze do realizacji wyjątkowo ambitnego celu, jakim jest budowa od zera największego w regionie i jedynego w Polsce terminala wyspecjalizowanego w przeładunkach ładunków agro – mówił w poniedziałek na uroczystym podpisaniu umowy Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics S.A.

- Teren o powierzchni 26 ha wraz z przyległym doń Pirsem Rudowym będzie doskonałym miejscem na budowę profesjonalnego terminalu, dzięki któremu możliwe będzie nie tylko zwiększenie konkurencyjności samej spółki OT Logistics w obsłudze towarów agro, ale również zapewnienie w Porcie Gdańsk infrastruktury terminalowej dla tego typu ładunków na taką skalę, jakiej w chwili obecnej nie ma żaden inny okoliczny port – powiedziała na konferencji Dorota Raben, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Inwestycja w Gdańsku stanowi realizację celów emisyjnych wskazanych w prospekcie z 2013 r. Ma polegać na budowie terminala przeładunkowo - składowego, przystosowanego i wykorzystywanego do obsługi statków i ich ładunków w obrocie portowym, obsługi ładunków w relacjach lądowych oraz składowania.

- Zdaniem prezesa Nowika, gdański port będzie miał teraz przewagę konkurencyjną - ze względu na wyjątkowo dużą powierzchnię magazynową, jako najlepszy port agro na Bałtyku, gdański terminal będzie umożliwiał rozładowanie i załadowanie statku podczas jednego podejścia. Stworzymy dzięki temu unikalną ofertę, bowiem taka usługa pozwoli armatorom znacznie obniżyć koszty. – Inwestycja w Gdańsku będzie istotna dla całej polskiej gospodarki. Znacząco pomoże ograniczyć koszty transportu jak również podnieść konkurencyjność polskiego rolnictwa.

W pierwszym etapie realizacji inwestycji, w latach 2016-2018 terminal ma osiągnąć zdolność przeładunkową na poziomie 2,7 mln ton rocznie, a w wyniku realizacji drugiego etapu w latach 2018−2020 zdolność ta ma być podwojona zapewniał prezes Zbigniew Nowik. Warto dodać, że w roku 2014 porty OTL przeładowały łącznie ok. 8 mln ton ładunków.

- Jak czytamy w przekazanych nam na konferencji w ratuszu materiałach, Port Gdańsk od zarania dziejów był polskim portem morskim, który w znakomitej większości obsługiwał właśnie zboża. Dziś, mówi Dorota Raben, prezes ZMPG,  historia zdaje się zataczać krąg, bowiem niewykluczone, że już wkrótce nasz port za sprawą nowej inwestycji ponownie przywoływany będzie jako największy port polski do obsługi zbóż!

W poprzednim MG pisaliśmy o przekazanej informacji przez OTL  o wykupieniu 21 procent akcji spółki Luka Rijeka, największego chorwackiego portu morskiego. Transakcja miała na celu wzmocnienie pozycji Spółki w korytarzu transportowym północ-południe. Natomiast w lipcu 2014 r. OTL przejęła 100 proc. udziałów w Bałtyckim Terminalu Drobnicowym Gdynia (obecnie: OT Port Gdynia; OTPG). Teraz w skład Grupy Kapitałowej OT Logistics wchodzą porty morskie w Świnoujściu (OT Port Świnoujście; OTPŚ) i Kołobrzegu, porty śródlądowe we Wrocławiu i Opolu oraz terminal przeładunkowy w Krównikach k/Medyki w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej.