Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Najwyższa dynamika wzrostu!

Port Gdańsk podsumował półrocze 2015

Port Gdańsk zakończył I półrocze bieżącego roku z wynikiem jakiego jeszcze nigdy dotąd nie udało się osiągnąć w ciągu 6 miesięcy. Jak pokazują statystyki, w minionym okresie tego roku Gdańsk zanotował niemal najwyższą dynamikę wzrostu spośród wszystkich portów czołowej dziesiątki bałtyckiej. Szerzej na ten temat www.portgdansk.pl.

Wyniki podsumowania:

1. WYBRANE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA I PÓLROCZA 2015 ROKU:

Styczeń 2015 – rozpoczęcie prac budowlanych na terminalu kontenerowym DCT w zakresie budowy drugiego nabrzeża do obsługi największych statków kontenerowych na świecie. Inwestycja, której planowane zakończenie przewidywane jest na rok 2016, docelowo przyczyni się do podwojenia kontenerowych zdolności przeładunkowych w Porcie Gdańsk

Luty 2015 - zainicjowanie wspólnego serwisu oceanicznego dwóch gigantów kontenerowego rynku na świecie - armatora Maersk oraz MSC (Mediterranean Shipping Company). Armatorzy w roku ubiegłym zawarli 10 letnią umowę, na podstawie której utworzyli alians funkcjonujący na rynku jako 2M. Od lutego 2015r. alians regularnie zawija do terminalu kontenerowego DCT na trasie Azja-Gdańsk.

Marzec 2015 – oficjalne rozpoczęcie realizacji fazy koncepcyjno-analitycznej budowy Portu Zewnętrznego (Portu Centralnego) - projektu, który zadecyduje o kształcie i pozycji portu w następnych dziesięcioleciach oraz sprzyjać będzie realizacji celu nadrzędnego Portu Gdańsk, a mianowicie przekształcenia go w port V generacji.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, docelowo przewiduje się trzy fazy realizacji projektu: analityczno-koncepcyjną, dokumentacyjną oraz realizacyjną. Pierwsza – zainicjowana w marcu tego roku - służyć będzie zweryfikowaniu założeń strategicznych w zakresie możliwości przestrzennych oraz zweryfikowaniu zawartych w strategii prognoz rynkowych uzasadniających dalszą rozbudowę portu.

Kwiecień 2015 - uhonorowanie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA nagrodą Sint Sua Praemia Laudi przyznaną przez Wojewodę Pomorskiego w kategorii gospodarka. Nagroda od kilku lat nadawana jest osobom lub instytucjom, które wybitnie zasłużyły się dla województwa, aktywnie wspierają rozwój regionu i promują go rozsławiając w całej Polsce i poza jej granicami.

Maj 2015 – przeniesienie lokalizacji Bazy Promowej Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z nabrzeża Ziółkowskiego na Terminal Promowy Westerplatte – dużo nowocześniejszy od dotychczasowego obiekt gwarantujący armatorowi sprawniejszą obsługę ruchu towarowego (z racji doskonałego skomunikowania Terminalu Promowego Westerplatte z siecią dróg krajowych i autostradą A1) oraz zapewniający możliwość obsługi dużo większych statków o długości do 225 metrów.

Maj 2015 – wyrażenie zgody, przez Ministerstwo Skarbu, na zawarcie wieloletniej umowy dzierżawy ze spółką PAGO Sp. z o.o. (krajowym specjalistą w kompleksowej obsłudze logistycznej produktów mrożonych, który od kilku lat konsekwentnie realizuje swoją strategię polegającą na rozbudowie krajowych sieci dystrybucyjnych), która już wkrótce, na terenie o powierzchni ponad 4 ha znajdującym się w bezpośredniej bliskości największego bałtyckiego terminalu kontenerowego DCT, wybuduje profesjonalny obiekt magazynowy przystosowany do obsługi ładunków mrożonych. Działalność PAGO idealnie wpisywać się będzie w strategię rozwoju portu ukierunkowaną na przeobrażenie Portu Gdańsk w ważne ogniwo globalnych łańcuchów dostaw, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia tzw. wartości dodanej w oparciu o funkcje manipulacyjno-uszlachetniające.

Maj 2015 – poszerzenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zmiany granic wolnego obszaru celnego w Gdańsku z dnia 14 maja 2015 roku. Istniejący dotąd w Porcie Gdańsk WOC został poszerzony o teren Terminalu Naftowego PERN w Porcie Zewnętrznym.

Tym samym łączna powierzchnia wolnego obszaru celnego wzrosła z dotychczasowych blisko 31 ha do ponad 58 ha, z których ponad 27 ha przypada na wolny obszar celny obejmujący właśnie terminal PERN. Tym samym, z chwilą uruchomienia nowopowstającego terminalu naftowego PERN możliwe będzie importowanie produktów naftowych do terminalu i ich składowanie bez gwarancji celnych, cła oraz podatku przez nieograniczony czas, co sprzyjać będzie zwiększeniu atrakcyjności samego terminalu oraz wzmocnieniu pozycji Gdańska jako ważnego bałtyckiego hubu dla płynnych ładunków masowych.

Czerwiec 2015 – oficjalne podjęcie decyzji przez alians G6 o zainicjowaniu z początkiem sierpnia tego roku regularnego oceanicznego serwisu kontenerowego na trasie Gdańsk

- Azja, który obsługiwany będzie w głębokowodnym terminalu DCT Gdańsk. Tym samym, wraz z decyzją aliansu, Port Gdańsk zyska nie tylko kolejne połączenie oceaniczne z Azją, ale również wzmocni swoją pozycję czołowego bałtyckiego hubu w zakresie obsługi ładunków skonteneryzowanych.

Czerwiec 2015 – pierwsze zawinięcie tankowca do nowo zbudowanego stanowiska T1 w Bazie Paliw Płynnych w Porcie Gdańsk. Budowa stanowiska warta blisko 40 milionów złotych to przedsięwzięcie, które zrealizowane zostało m.in. z myślą o powstającym nieopodal Terminalu Naftowym PERN, choć nie tylko. Stanowisko T1 zaprojektowane zostało dla przeładunku produktów naftowych (paliw) transportowanych statkami o wyporności do 50 000 DWT, co odciąży dotychczasowo eksploatowane stanowiska P, R i T od obsługi tych jednostek. Tym samym inwestycja przyczyniła się do zwiększenia zdolności operacyjnych tych stanowisk w zakresie obsługi dużych zbiornikowców z ropą naftową.

2. PRZEŁADUNKI PORTU GDAŃSK W I PÓŁROCZU 2015 ROKU

Ładunek  / I pół. 2014 /  I pół. 2015 / zmiana %

Paliwa płynne / 5 572 732 / 7 268 629 / 130,4

Węgiel / 1 706 352 / 1 919 081 / 112,5

Inne masowe* / 1 652 672 / 1 710 558 / 103,5

Drewno / 0 / 0 / -

Zboże / 819 464 / 779 340 / 95,1

Drobnica w tym: 5 629 118 5 519 766 98,1

Kontenery TEU 621 966 507 523 81,6

Kontenery tony 5 212 588 5 052 623 96,9

Razem 15 380 338 / 17 197 374 / 111,8

* w tym ruda

Pierwsze półrocze 2015 roku ponownie bije historyczny wynik w zakresie obrotu towarowego w Porcie Gdańsk, bowiem na nabrzeżach portowych przeładowano ponad 17mln ton ładunków, przekraczając założony plan o blisko 7% oraz przewyższając zeszłoroczny wynik aż o 11,8%. Takie rezultaty oznaczają niemal podwojenie dynamiki wzrostu przeładunków w Porcie Gdańsk w I półroczu tego roku względem dynamiki jaką zanotowano na przestrzeni całego ubiegłego roku 2014, w którym dla przypomnienia, wzrost przeładunków w porcie wyniósł 6,7%.

Doskonałe wyniki portu w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, to w znakomitej większości zasługa wysokich obrotów towarowych w grupie paliwa płynne, których przeładowano o ponad 30% więcej aniżeli w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co za tym idzie, udział paliw płynnych w strukturze ładunkowej portu wzrósł z blisko 39% w roku 2014 do ponad 42% w ciągu pierwszego półrocza tego roku.

Jak już pisaliśmy - przy okazji podsumowania roku minionego, rok 2014 przyniósł bardzo wysoki wolumen paliw płynnych w Gdańsku, na poziomie 12,5 mln ton i był po roku 2010 oraz 2006 trzecim najlepszym wynikiem w historii portu. Tymczasem w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, w Porcie Gdańsk przeładowano aż 7,3 mln ton tej grupy ładunkowej, co stanowi blisko 60% wyniku całego roku 2014.

Wbrew pierwotnym założeniom, w Gdańsku osiągnięto także świetne rezultaty w zakresie obsługi węgla. Pomimo trudnej sytuacji na rynkach światowych, w tym zwłaszcza na rynku polskim, w ciągu pierwszego półrocza tego roku w Gdańsku udało się przeładować blisko 2 miliony ton węgla (1.919.081 ton), z czego ponad 62% stanowił węgiel eksportowy. To wynik o blisko 13% lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (I pół. 2014r. – 1.706.352 ton). Zmianie uległa także struktura towarowa grupy „węgiel”. O ile w ciągu pierwszego półrocza roku ubiegłego, przeładunek węgla kamiennego w strukturze grupy stanowił blisko 85%, o tyle w ciągu pierwszego półrocza tego roku, jego udział wzrósł do

90%.  Na uwagę zasługują także rezultaty osiągnięte w grupie inne ładunki masowe, w której zanotowano 3,5-procentowy wzrost przeładunków w porównaniu do pierwszego półrocza minionego roku, a to głównie za sprawą wysokich przeładunków kruszyw, które w strukturze całej grupy stanowiły 52%. Dla porównania w roku ubiegłym, w ciągu 6 miesięcy ich udział w strukturze wynosił blisko 10% mniej, tj. 44%. Relacja wolumenu importowego względem eksportowego pozostała na poziomie zbliżonym do analogicznego okresu roku ubiegłego, tj. 70% dla importu względem 30% dla eksportu. Bardzo zbliżone obroty ładunkowe w pierwszym półroczu tego roku, w porównaniu do roku ubiegłego zanotowano natomiast w grupie zboża oraz drobnica, z zachowaniem niewielkiej tendencji spadkowej. Wynik pierwszej z wymienionych grup był o niewiele, bo ponad 40 tys. ton gorszy w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowiło 5-procentowy spadek. Zmianie uległa natomiast struktura towarowa grupy. O ile w pierwszych półroczu 2014 roku pszenica stanowiła 23% udziału w zbożach, o tyle w tym roku, zwiększyła swój udział o blisko 10%, tj. do poziomu 32%. Innym dominującym asortymentem towarowym w grupie zbóż, była ponownie śruta, której udział w przeładunkach grupy stanowił 45%. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast fakt, iż w ciągu 6 miesięcy tego roku zaobserwowano w porcie znaczącą przewagę przeładunku zbóż w relacji eksportowej względem importowej. W I półroczu minionego roku, obie relacje kształtowały się na niemal tym samym poziomie, podczas gdy w pierwszym półroczu tego roku, zdecydowaną przewagę uzyskały zboża przeładowywane w relacji eksportowej, stanowiąc 63% w ogóle przeładunku zbóż w Porcie Gdańsk.

Druga z wymienionych wyżej grup ładunkowych – drobnica to w przeważającej części ładunki skonteneryzowane. W ciągu 6 miesięcy tego roku w porcie przeładowano łącznie ponad 5,5 mln ton drobnicy (5.519.766 ton), co jest wynikiem niemal identycznym jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (I pół. 2014r. - 5.629.118 ton). Niewielki spadek spowodowany jest nieco słabszymi w ujęciu tonażowym wynikami w zakresie przeładunku kontenerów. Tych bowiem obsłużono o 3% mniej niż w roku ubiegłym. O ile liczba kontenerów (TEU) rzeczywiście dość znacznie spadła w roku bieżącym, o tyle ich tonaż pozostał niemal na identycznym poziomie. Takie zmiany w zakresie obsługi kontenerów w porcie to efekt tegorocznych rekordowo niskich stawek frachtowych na świecie, które niemal w równym stopniu dotknęły wszystkie porty polskie. Jednak ostatnie doniesienia, o których informowaliśmy na naszych stronach internetowych zaledwie kilka tygodni temu, o planowanym zainicjowaniu kolejnego regularnego serwisu oceanicznego w Gdańsku, pozwalają optymistycznie spojrzeć w przyszłość również i w tym zakresie.

Reasumując, rok bieżący na ten moment uznać należy w przypadku Portu Gdańsk za niezwykle udany, wręcz rekordowy, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę sytuację największych portów bałtyckich. Dynamika wzrostu przeładunków Gdańska na poziomie blisko 12% to rezultat, jakim po 6 miesiącach może się poszczycić niewiele portów z czołowej dziesiątki bałtyckiej. Spośród nich jedynie Ust-Ługa nieznacznie prześcignęła Gdańsk w zakresie dynamiki wzrostu względem analogicznego okresu roku ubiegłego, osiągając wynik na poziomie +15,7%. Pozostałe czołowe porty Bałtyku w tym okresie zanotowały niewielkie jednocyfrowe wzrosty lub nawet doświadczyły dość sporych spadków sięgających w niektórych przypadkach aż kilkunastu procent.

Na chwilę obecną stwierdzić można jedno – dystans względem pozostałych istotnie się

zmniejszył. Czy rok 2015 przyniesie Gdańskowi awans w rankingu największych portów

akwenu bałtyckiego? - czas pokaże...