Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Kapitał dla rozwoju

Kapitał dla rozwoju” Gdańsk

GPW wraz z partnerami rozpoczęła w Gdańsku projekt „Kapitał dla rozwoju” – cykl 16. spotkań regionalnych dotyczących możliwości finansowania rozwoju firm i samorządów przy wsparciu rynku kapitałowego;

Do 2020 r. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Firmy i samorządy ubiegające się o te środki muszą wykazać się tzw. wkładem własnym, który mogą pozyskać m.in. na rynku kapitałowym.


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy z marszałkami województw, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, Bankiem PKO BP, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi rozpoczęła cykl 16. spotkań regionalnych w największych polskich miastach. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Pracodawcy RP. Inauguracyjne spotkanie poświęcone możliwościom pozyskiwania kapitału za pośrednictwem rynku kapitałowego w kontekście perspektywy unijnej 2014-2020 odbyło się dziś w Gdańsku, z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka.

- Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa, który objął cykl spotkań swoim patronatem, powiedział:. – „W poprzednim okresie budżetowym udowodniliśmy, że potrafimy dobrze wykorzystać finansowanie z Unii Europejskiej. W obecnej perspektywie, w ramach której na inwestycje dla polskich firm i samorządów popłynie rekordowe 82,5 mld euro, powinniśmy szukać najbardziej efektywnych i elastycznych sposobów wykorzystania dotacji, tak by współfinansowane projekty przyniosły wyższe stopy zwrotu. Takie możliwości daje rynek kapitałowy, skupiony wokół GPW. Dziś jako narzędzie finansowe wykorzystuje go jedynie około tysiąca przedsiębiorstw i niewiele ponad 40 samorządów i banków spółdzielczych. Z drugiej strony fundusze inwestycyjne dysponują dużą ilością pieniędzy i szukają możliwości zainwestowania w bezpieczne i stabilne instrumenty. To pokazuje, jak duży potencjał jeszcze drzemie w polskim rynku kapitałowym”.

Natomiast Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, stwierdził, że:  - „Sukces gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego. Dzięki temu warszawska giełda w ciągu blisko 25 lat stała się jedną z największych w naszej części Europy. Gama instrumentów oferowanych przez GPW daje duże możliwości pozyskania kapitału. Jeśli dodamy do tego doświadczenia i propozycje naszych Partnerów, to otrzymamy ofertę atrakcyjną dla różnej wielkości firm i samorządów. W ramach projektu „Kapitał dla rozwoju” chcemy dać im szansę zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje polski rynek kapitałowy”.

Spółki giełdowe z województwa pomorskiego, w grupie firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, stanowią 11% wszystkich tego typu zarejestrowanych w Polsce firm. Spółki te mają  duży wpływ na sytuację gospodarczą województwa. Szacunkowy udział przychodów spółek giełdowych w ogóle przychodów przedsiębiorstw niefinansowych w województwie pomorskim wynosi 23 proc. Ma to związek z obecnością w tych regionach flagowych polskich spółek giełdowych, takich jak Grupa Lotos i Energa. Województwo pomorskie, z wynikiem 55 mln zł, plasuje się na drugim miejscu po województwie mazowieckim w kategorii wartości przychodów uzyskiwanych przez spółki giełdowe.

Średni udział spółek giełdowych w całkowitych nakładach inwestycyjnych przedsiębiorstw z województwa pomorskiego wynosi aż 38,4 proc. (przede wszystkim za sprawą ogromnych projektów realizowanych z udziałem Grupy Lotos oraz Energii) i jest to najwyższy wskaźnik w Polsce.

W 2013 r. spółki giełdowe z województwa pomorskiego zanotowały trzeci największy wpływ na przychody samorządów z podatków CIT i PIT wynoszący 165 mln zł, co stanowi 7 proc. całości wpływów.

W ramach projektu „Kapitał dla rozwoju” Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych wraz z Partnerami spotyka się z firmami i samorządami, które są zainteresowanie pozyskaniem finansowania na rozwój działalności, również w kontekście wykorzystania dotacji unijnych. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in. jak skutecznie pozyskać dotacje w perspektywie unijnej 2014-2020 oraz jak firmy i samorządy mogą sfinansować tzw. wkład własny poprzez rynek kapitałowy.

Spotkania stanowią okazję do wymiany opinii z ekspertami rynku kapitałowego oraz nawiązania relacji biznesowych. Uczestnicy mogą wziąć udział w panelach dyskusyjnych o efektywnych sposobach wykorzystania instrumentów rynku kapitałowego w finansowaniu rozwoju firm i samorządów. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport PwC „Rynek kapitałowy, jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów”.

Kolejne spotkanie odbędzie się 28 maja w Bydgoszczy. Cykl spotkań zakończy się w listopadzie 2015 r.

Szczegółowe informacje na temat projektu wraz z programami spotkań w poszczególnych miastach wojewódzkich można śledzić na stronie: www.gpw.pl/kdr

***

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowej i Wschodniej. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada  2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Więcej informacji na stronie http://www.gpw.pl