Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Archiwum

Sylwetki gdańszczan wystawa


Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

W Domu Uphagena, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska otwarta jest  nowa wystawa czasowa „Na Gdańsk zdecydowałem się od razu” poświęcona gdańskim Kresowianom. MHMG we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprezentuje sylwetki i przedmioty należące do 14 expatriantów, których losy wpisują się w szerszy problem – korzeni tożsamości współczesnych gdańszczan.

Celem wystawy nie jest ukazanie samego zjawiska tzw. „repatriacji”, lecz losów poszczególnych ludzi je tworzących. To pierwsza tego typu prezentacja w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, które do tej pory w swojej działalności wystawienniczej i wydawniczej nie podejmowało szerzej tematyki powojennych przesiedleń, a przecież to właśnie kresowianie przybyli do naszego miasta po 1945 r. i w nowej, obcej rzeczywistości - na miarę możliwości danych przez odziedziczone po Niemcach środowisko kulturowe - tworzyli Gdańsk od nowa.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wśród bohaterów wystawy znajdą się m.in. były dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej, prof. Zbigniew Jan Nowak, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku Michał Reicher, powieściopisarka i poetka Eugenia Kobylińska-Masiejewska, czy Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, profesor PWSSP oraz wielu innych, którzy włożyli wkład w rozwój powojennego Gdańska.
Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

Aby lepiej zaprezentować wybrane przez nas postacie sięgnęliśmy do domowych archiwów, przedstawimy fotografie z rodzinnych albumów oraz inne przechowywane pamiątki. Życiorysy Polaków z Kresów to historie patriotów – społeczników, uczestników walk z Bolszewikami, ale też intelektualistów. Najważniejszy jest jednak wkład w odbudowę powojennego Gdańska. Nasze Muzeum jest otwarte na współpracę i poprzez prezentowaną w Domu Uphagena wystawę zapraszamy Kresowian do dzielenia się z nami informacjami, czy też własnymi przeżyciami. Możemy także utrwalić fotografie, pocztówki oraz inne przedmioty dzięki naszej Pracowni Digitalizacji utrwalając kresowe dziedzictwo Gdańska.” – mówi Janusz Dargacz – jeden z kuratorów wystawy.

Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia 2017 r. Informacje o towarzyszących jej wydarzeniach ukażą się na stronie www.mhmg.pl.

Lokalizacja: Dom Uphagena, ul. Długa 12, Główne Miasto, sale wystawowe na II piętrze.

Zespół realizujący wystawę: Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska, Wojciech Szymański

Współpraca: Bożena Kisiel (Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej), Wiktoria Blacharska (Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Etnografii), PAN Biblioteka Gdańska, Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych, Sekcja Historyczna Politechniki Gdańskiej

Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.

http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/880/na-gdansk-zdecydowalem-sie-od-razu


Zdjęcie użytkownika Magazyn Gdański - Promotion Magazine.