Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Archiwum

Milenijny rok 1966 w Gdańsku

Serdecznie polecamy państwu wykład dr Daniela Gucewicza zat. „Milenijny rok 1966 w Gdańsku. Lokalny wymiar państwowo-kościelnego sporu o tysiąclecie.

W bieżącym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski, a organizowane z tej okazji uroczystości mają charakter kościelno-państwowy. Pół wieku temu wspólne świętowanie tej jakże doniosłej milenijnej rocznicy było nie do pomyślenia, a ówczesne napięcia społeczno-polityczne uwidoczniły się między innymi na ulicach naszego miasta. To właśnie te, nieco zapomniane, gdańskie wydarzenia z końca maja 1966 r. będą głównym tematem niniejszego wykładu.

Prelegent pracuje jako archiwista w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Równolegle prowadzi badania historyczne z zakresu szeroko pojętej polityki wyznaniowej PRL, realizowanej szczególnie wobec Kościoła rzymskokatolickiego na Pomorzu Gdańskim. Jest między innymi autorem książki „Próba sił? Rok 1966 w Gdańsku. Milenium kontra Tysiąclecie”.

Mamy nadzieję, że tematyka wykładu i wiedza dr Daniela Gucewicza na temat wydarzeń sprzed 50 lat spowodują, że zechcą Państwo przyjść do Domu Uphagena w dniu 27 kwietnia 2016 r. (środa) o godz. 17.00 – S E R D E C Z N I E   Z A P R A S Z A M Y