Aktualności z regionu

Trojmiasto.pl: Fakty i opinie

Trojmiasto.pl - wiadomości www.trojmiasto.pl
  • Za nami dwa z czterech tegorocznych pokazów lotniczych Lotos Gdynia Aerobaltic 2019. Impreza rozpoczęła się w piątkowy wieczór na plaży miejskiej, a dziś (17.08.2019) widowiskowe akrobacje lotników podziwialiśmy na lotnisku w Kosakowie . Pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dlatego osoby, które na teren lotniska wybrały się samochodem musiały uzbroić się w cierpliwość, bo na dojazdach tworzyły się gigantyczne zatory. Niektórzy w korkach stracili kilkadziesiąt minut.

  • Chcesz kupić bilet na SKM w pociągu? Wsiadaj wyłącznie przednimi drzwiami. W innym wypadku, nawet gdy masz dobre intencje, zapłacisz mandat.

  • Jarmark, jarmark i po jarmarku. Trwająca trzy tygodnie impreza zakończy się w niedzielne popołudnie, kiedy kupcy zamkną swoje kramy, zwrócą symboliczne klucze do bram miasta i opuszczą Śródmieście. W sobotę wieczorem na Ołowiance czeka nas jeszcze Magic Show w wykonaniu Marcina Muszyńskiego, zwieńczony multimedialnym pokazem na Motławie.

  • Lotos Gdynia Aerobaltic rozpoczęły się w piątek 16.08.2019. Na niebie zobaczymy najlepszych pilotów z całego świata, zarówno akrobacyjnych, jak i latających w grupach. Pokazy odbywać się będą codziennie do niedzieli, a do tego będzie możliwość obejrzenia maszyn i rozmów z pilotami na lotnisku Gdynia-Kosakowo, gdzie co 5 minut będzie kursował darmowy autobus.

GDAŃSKIE BIENNALE SZTUKI 2018

36 artystów zaproszono do udziału w 5. edycji Gdańskiego Biennale Sztuki!

Rada Ekspercka w składzie: Joanna Dudek (Dyrektorka Galerii im Jana Tarasina w Kaliszu, Artystka), Marta Gendera (Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Historyczka Sztuki), Katarzyna Józefowicz (Artystka Rzeźbiarka, Dziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku), Ewa Łączyńska-Widz (Dyrektorka BWA Tarnów, Historyczka Sztuki), Piotr Stasiowski (Dyrektor GGM, Historyk Sztuki), spośród 102 nadesłanych na Gdańskie Biennale Sztuki 2018 prac zaprosiło do udziału w wystawie  piątej edycji GBS następujących artystów:

 

Oto ich nazwiska:

1. Sylwia Aniszewska

2.       Martyna Baranowicz

3.       Paweł Błęcki

4.       Joanna Borof

5.       Łukasz Butowski

6.       Jakub Danilewicz

7.       Dolne Miasto Pany

8.       Katarzyna Dyjewska

9.       Kornelia Dzikowska

10.    Przemysław Garczyński

11.    Magdalena Hanysz-Stefańska

12.    Filip Ignatowicz

13.    Sylwia Jakubowska

14.    Kamil Kocurek

15.    Aleksandra Kotarska

16.    Edyta Kowalewska

17.    Mateusz Kozłowski

18.    Aneta Kublik

19.    Piotr Tadeusz Mosur

20.    Dorota Nieznalska

21.    Stanisław Olesiejuk

22.    Anna Orbaczewska Niedzielska

23.    Magdalena Pela

24.    Mateusz Pęk

25.    Agnieszka Piasecka

26.    Magdalena Sadłowska

27.    Ewa Skaper

28.    Katarzyna Swinarska

29.    Adam Swoboda

30.    Dariusz Syrkowski

31.    Malina Tomaszewska

32.    Magdalena Ubysz

33.    Dominik Włodarek

34.    Krzysztof Wróblewski

35.    Paweł Wyborski

36.    Marcin Zawicki

Wernisaż wystawy Gdańskiego Biennale 2018 odbędzie się 14.12.2018 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, ul. Powroźnicza 13/15 oraz Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, ul. Szeroka 37.


3 lutego  2018
, w trakcie finisażu wystawy, zostaną przyznane  nagrody: Główna, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Publiczności.

Nagroda dla zwycięzcy piątej edycji Biennale:

Spośród finalistów, jury wyłoni zwycięzcę piątej edycji Biennale. Organizator Gdańskiego Biennale Sztuki - Gdańska Galeria Miejska przygotowała nagrodę w formie pieniężnej.

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku:

Spośród finalistów zostanie wyłoniony laureat nagrody pieniężnej ufundowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Nagroda Publiczności:

Wraz z otwarciem wystawy pokonkursowej, odwiedzający będą mogli głosować na artystę, który otrzyma "Nagrodę Publiczności". 

­__________________________________________________________________________________

Gdańskie Biennale Sztuki 2018 to piąta edycja wydarzenia artystycznego, które zaprezentuje twórczość kilkudziesięciu artystów profesjonalnych mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Konkurs i wystawa, oprócz ożywienia i integracji środowiska artystycznego mają w założeniu stworzenie ciekawej propozycji kulturalnej dla mieszkańców regionu gdańskiego i turystów.

Ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez rodzimych artystów. Jest to również odpowiedź na potrzebę środowiska pomorskich artystów dotyczącej możliwości cyklicznej i szerokiej prezentacji najnowszych prac. Na wystawie pokonkursowej zostanie zaprezentowane szerokie spektrum technik artystycznych  twórców reprezentujących różne pokolenia.

__________________________________________________________________________________

Dotychczasowi laureaci Gdańskiego Biennale Sztuki:

GBS 2016: Martyna Jastrzębska za pracę Bajki Starego Kontynentu vol 1.

GBS 2014: Zuza Golińska za pracę Chórzyści

GBS 2012: Elvin Flamingo za pracę Dwaj ludzie z napisem Sopot

GBS 2010: Dorota Nieznalska za pracę Królowa Polski