Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

PEŁNIA. Wystawa malarstwa

CZESŁAW TUMIELEWICZ

Moja twórczość w roku 2023

Listopad tego roku pełen jest PEŁNI. Sześć razy uczestniczyły  moje  prace, grafiki i obrazy w wystawach w Gdańsku i w Warszawie! Pierwsze miało miejsce w Galerii ASP podczas prezentacji Wydziału Grafiki, drugie w  Brzeźnie w pięknym Domu Zdrojowym, trzecia to moja wystawa 50 obrazów namalowanych w tym roku pt. Pełnia w Galerii Zaułek, czwarta to udział w warszawskich Targach Sztuki w Galerii Blik, piąta to wystawa 50 grafik w gdańskim Nowym Porcie w Domu Kultury Dom Sąsiedzki.

Od wiosny do późnej jesieni 2023 roku brałem udział w sześciu plenerach malarskich: w Mechelinkach, w Czersku, w Kuźnicy na Helu, w Jelitkowie, we Wdzydzach, w Osiekach i w Kwiekach.

Namalowałem też trzy autoportrety i rysowałem podczas  przyjęć w Żukowie  na spotkaniach w domu zaprzyjaźnionego małżeństwa - lekarki Wandy oraz inżyniera Wiesława, w Grzybowie malowałem podczas spotkania towarzyskiego u Michała. 3 maja w święto konstytucji oraz 11 listopada w święto niepodległości, podobnie jak podczas andrzejkowych wróżeń na spotkaniach u Brygidy w Oliwie. Na Wdzydzach narysowałem portrety wnuczek Helenki i Zosi.

Natomiast początek roku poświęciłem grafice. Udało mi się wykonać w tym czasie 60 nowych grafik. Tak więc jestem bardzo szczęśliwy bo w tylu przepięknych miejscach mogłem podziwiać pejzaż, przebywać wśród wspaniałych artystów na licznych plenerach i malować, rysować w eleganckich domach w otoczeniu przyjaciół. Ten czas był niezwykły bo intensywnie przeżyty. Były to urocze chwile, jakby podglądaniem samego  siebie, sprawdzanie  własnej sprawności, odkrywanie nowych metod podglądania świata.

 

Nie starałem się malować z fotograficzną dokładnością, ale raczej przekazywać prawdę okoliczności, sens współistnienia w przestrzeni człowieka, morza, zabudowań, chmur i ptaków. Malowanie plenerowe podobne jest do pracy fotoreportera, za chwilę, za rok, za dziesięć,  nic nie będzie takie samo bo świat się bardzo szybko zmienia, piękne drzewa są wycinane, chmury nigdy już po chwili nie są takie same. Jednym słowem jest to proces poszukiwania piękna i podglądanie szczęścia. Dlatego coroczną  swoją malarską wystawę w tym roku nazwałem PEŁNIA.

Wernisaż był przy bardzo licznie zgromadzonych gościach,w sobotę 18 listopada o godzinie 17.00

WYSTAWIE TOWARZYSZYŁ KALENDARZ PLANSZOWY NA ROK 2024, Z OBRAZAMI PROFESORA, JAKIE NAMALOWAŁ W ROKU 2023. POLECAMY

Kalendarz można jeszcze zakupić w Galerii lub u artysty.