Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Bałtycki Dorsz ginie! Prosi o pomoc!

Bałtycki dorsz znika. Wzywamy do akcji

Król Bałtyku, dorsz, jest w bardzo złej kondycji. Jego populacje w Morzu Bałtyckim są na historycznie niskim poziomie. Powody? Jest ich wiele, a wśród nich dekady nadmiernego poławiania, zanieczyszczenie środowiska i postępująca zmiana klimatu. Dziś wszyscy możemy wesprzeć działania, aby objąć bałtyckiego dorsza skuteczną ochroną – poprzez dołączenie do międzynarodowej akcji #SaveBalticCod.

#SaveBalticCod jest akcją zainicjowaną w ramach międzynarodowego projektu „Powrót Dorsza” (ang. Return of the Cod), utworzonego przez The Fisheries Secretariat, do którego przyłączyły się bałtyckie organizacje pozarządowe, w tym Fundacja WWF Polska. 

Za sprawą akcji wraz z partnerami w projekcie staramy się wpłynąć na decydentów Unii Europejskiej i zachęcić ich do podjęcia konkretnych działań ochronnych dla dorsza, gdy tej jesieni będą decydować o przyszłorocznych limitach połowowych dla Bałtyku 

dorsz_baltycki_znika_2

Losy dorsza będą rozstrzygnięte w najbliższych tygodniach  

Każdego roku w październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE decydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim. Wierzymy, że ten rok będzie kluczowy dla dorsza bałtyckiego – może to być ostatnia szansa dla tego ikonicznego gatunku w naszym regionie.  

Dziś grozi nam utrata jego bałtyckich populacji. Wszystko z powodu przełowienia (czyli nadmiernego poławiania), które miało miejsce w przeszłości, negatywnych skutków zmiany klimatu, degradacji naturalnych siedlisk ryb oraz eutrofizacji (czyli przeżyźnienia doprowadzającego do powiększania się w Bałtyku stref o zerowej lub obniżonej zawartości tlenu). 

dorsz_baltycki_znika_3

Decydenci mogą odmienić bieg wydarzeń 

…dlatego za sprawą oficjalnej petycji pod hasłem akcji #SaveBalticCod apelujemy do nich o: 

  1. opowiedzenie się za ustaleniem poziomów limitów połowowych dla dorsza, zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową; 
  2. ustalenie Całkowitych Dopuszczalnych Połowów na odpowiednio niższym poziomie, zgodnie z zasadą ostrożności, tak aby uwzględnić rolę, jaką dorsz pełni w ekosystemie morskim;  
  3. zadbanie, aby wszelkim środkom utworzonym w celu odtworzenia populacji dorsza towarzyszyła skuteczna kontrola i monitoring, aby przestrzeganie wprowadzonych przepisów można było weryfikować.  

dorsz_baltycki_znika_4

Ty też możesz nas wesprzeć! 

Wierzymy, że razem możemy zdziałać wiele, dlatego prosimy wszystkich naszych sympatyków o podpisanie petycji.  

Zachęcamy także do wsparcia nas w nagłaśnianiu inicjatywy. Wystarczy naprawdę niewiele: 
1. Zrób zdjęcie sygnowane akcją #SaveBalticCod. Możesz wykorzystać oficjalny plik PDF – wydrukuj go i użyj jako tabliczki do zdjęcia. Innym sposobem na oznaczenie fotografii jest użycie jednej z oficjalnych naklejek inicjatywy do edycji zdjęcia.  
2. Wypełnij formularz i prześlij swoje zdjęcie(a).   

Fotografie trafią do oficjalnej galerii na stronie internetowej #SaveBalticCod, a także na Instagram. 

Pokażmy, że jest nas wiele! Razem możemy więcej! 

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.wwf.pl/wspolny-apel-o-ochrone-dorsza  

dorsz_baltycki_znika_5

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.