Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Za dużo aut w Trójmieście...

Zrównoważona mobilność w Trójmieście

Miasta w Polsce szybko się rozwijają, zwiększa się liczba ludności i przybywa samochodów. W efekcie korki są coraz bardziej uporczywe, a przemieszczanie się – trudniejsze. Trójmiasto zajmuje 6. miejsce w rankingu najbardziej zatłoczonych miast nad Wisłą, dlatego konieczne jest wprowadzanie rozwiązań usprawniających mobilność. Jednym z nich jest mikromobilność, w tym zyskujące na popularności współdzielone hulajnogi elektryczne.

Wyzwania dla Trójmiasta

Usprawnienie poruszania się po zatłoczonych miastach jest koniecznością, jednak stawia przed ich samorządami szereg wyzwań, dlatego niezbędne jest strategiczne podejście uwzględniające wiele elementów. Planowanie zmian w transporcie, aby był dostępny, przyjazny i bezpieczny, a także chronił środowisko powinno odbywać się w porozumieniu z mieszkańcami, którzy bardzo dobrze wiedzą, czego potrzebują. To oni mają decydować o tym, czy budować drogi, trasy rowerowe, a może postawić na parki i więcej zieleni. Tak też się dzieje w aglomeracji trójmiejskiej, gdzie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot organizuje m.in. cykl warsztatów zarówno z ekspertami, jak i mieszkańcami.

W Trójmieście borykamy się między innymi ze zbyt dużym, indywidualnym wykorzystaniem samochodów osobowych w codziennych podróżach. Przytłaczająca liczba aut źle wpływa na płynność transportu zbiorowego, a do tego dochodzą kwestie złego parkowania często w niedozwolonych miejscach także na terenach zielonych. Wzmożony ruch pojazdów generuje korki, hałas, zanieczyszczenie powietrza i niestety utrudnia poruszanie się pieszym. Będziemy taki stan rzeczy konsekwentnie zmieniać, oczywiście na lepsze i już dziś wraz z ekspertami z dziedziny transportu i mieszkańcami pracujemy nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla metropolii. Jest to jasna strategia działań na najbliższe lata – mówi Karolina Orcholska, koordynatorka ds. transportu i mobilności Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Więcej przestrzeni dla pieszych

W ostatnich latach wyraźnie widać, że świadomość w zakresie transportu i mobilności stale rośnie. Zwiększa się wiedza dotycząca negatywnego wpływu transportu na zdrowie i jakość życia, dlatego mieszkańcy jasno oczekują zmian. W efekcie już teraz widać je właśnie w przestrzeni publicznej – rośnie w Trójmieście liczba terenów zielonych, ale także stref z ograniczonym, również do zera, ruchem samochodowym. Ten trend oddawania przestrzeni pieszym powinien się utrzymać, jednak musi za tym iść konsekwentne wdrażanie alternatywnych dla transportu zbiorowego i samochodów rozwiązań udoskonalających przemieszczanie się. Tworzenie odpowiedniej infrastruktury dla ruchu pieszego czy rowerowego staje się kluczowe. W Trójmieście pojawia się również coraz więcej miejskich hulajnóg na minuty, które już w kilkudziesięciu miastach Polski z powodzeniem usprawniają transport

Mikromobilność

Hulajnogi elektryczne stają się coraz bardziej popularne zarówno w polskich, jak i europejskich miastach. Wynika to z tego, że stanowią doskonałą alternatywę dla prywatnych samochodów i transportu publicznego oraz nie zanieczyszczają powietrza. Szczególnie uwydatniło się to w czasie pandemii, kiedy ludzie szukali bezpiecznego transportu bez narażania się na zarażenie wirusem. Duża dostępność pojazdów na minuty bardzo ułatwia przemieszczanie się na krótkich i średnich odcinkach, a w przypadku Trójmiasta dodatkowo doskonale się sprawdza w celach turystycznych i rekreacyjnych – mówi Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Polsce.

Zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi znacznie się zmieniły po wprowadzeniu 20 maja br. nowych regulacji prawnych. Jednym z najważniejszych elementów jest kwestia parkowania pojazdów po zakończonej jeździe. Do tej pory zostawiane one były w zasadzie w dowolnym miejscu, co powodowało wiele zagrożeń dla innych uczestników ruchu, w tym przede wszystkim dla pieszych. W Trójmieście ten problem został dostrzeżony przez samorządy znacznie wcześniej i zanim jeszcze nowe przepisy zaczęły obowiązywać, zaczęto tworzyć specjalne parkingi i huby mobilności.

Mikromobilność jest bardzo ważnym elementem w usprawnianiu przemieszczania się po całej aglomeracji trójmiejskiej i musi iść za tym najwyższa jakość. Dużą uwagę przykładamy do dalszego jej porządkowania i usprawniania, aby jak najlepiej służyła użytkownikom. Priorytetem dla nas jest ścisła współpraca z przedstawicielami miast w zakresie wyznaczania coraz to większej liczby specjalnych parkingów dla hulajnóg elektrycznych – dodaje Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Polsce.

***

Dott to europejska spółka oferująca elektryczne hulajnogi do wypożyczenia na minuty. Misją firmy jest stworzenie miejskiej mikromobilności, która będzie bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Marka Dott obecna jest na 5 rynkach Europy Zachodniej: we Francji (Paryżu, Lyonie i Bordeaux), Włoszech (Turynie, Rzymie, Mediolanie, Veronie i Palermo), Niemczech (Kolonii i Bonn), Belgii (Brukseli, Liege
i Namur), Polsce (Warszawie), a od czerwca tego roku również w całym Trójmieście. Głównymi inwestorami spółki jest EQT Ventures i Prosus (Naspers). Ideą przyświecającą marce Dott jest stworzenie miast przyjaznych dla mieszkańców - mniej zakorkowanych i wolnych od zanieczyszczeń.