Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego

Na Pomorzu ...

Kongres Obywatelski - Drogie Kongresowiczki, Drodzy Kongresowicze, Szanowni Państwo, dobra komunikacja i efektywny dialog są kluczem do rozwoju i bezpieczeństwa w warunkach współzależności.

Bez nich nie „ogarniemy” współczesnego, złożonego i zmiennego świata oraz nie będziemy w stanie myśleć i działać zbiorowo. Oddolne zamykanie się we własnych bańkach informacyjnych, indywidualne profilowanie przez biznes i sterowanie informacyjne poprzez władzę prowadzi do rozpadu społeczeństwa, do utraty zdolności do rozwiązywania współczesnych problemów, które wymagają współpracy i współdziałania wszystkich – w pionie i w poziomie. Komunikacja wysokiej jakości jest w dzisiejszym świecie strategicznym dobrem wspólnym. To dlatego w ramach działań Kongresu Obywatelskiego tak konsekwentnie poruszamy temat prawdy, otwartości i jasności komunikacji.Miło mi poinformować, że na Pomorzu – w regionie, który był już nie raz „natchnieniem” czy też „laboratorium” dla Polski – inaugurujemy nowe przedsięwzięcie wyrastające z tych założeń. Od września rozpoczynamy wydawanie regionalnego thinklettera „Idee dla Pomorza”. Będzie to nowy jakościowo hub komunikacyjny wokół wyzwań rozwojowych całego regionu i Polski.

W czasach współzależności warto podpatrywać dobre praktyki i uczyć się od siebie nawzajem, dlatego wierzę, że tematy, które będziemy poruszać na łamach pomorskiego thinklettera będą nie mniej interesujące dla mieszkańców innych regionów Polski. Uczestnicząc w przygotowaniach premierowego wydania, które dotyczyć będzie sytuacji pomorskich miast wobec wyzwań przyszłości, wyraźnie to widzę. Już teraz zachęcam do zapisania się do grona odbiorców pomorskiego thinklettera. W numerze (wśród kilkunastu różnorodnych tekstów) znajdą się głosy m. in. Marcina Skrzypka, Członka Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Sebastiana Ptaka, Prezesa Zarządu Blue Media czy socjolożki Joanny Erbel.

Spośród thinkletterów ogólnopolskich szczególnej uwadze polecam wywiad z Jarosławem Sroką, Członkiem Zarządu Kulczyk Investments, który dołączył do Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego. W rozmowie Kompetencje to za mało – liczą się też postawy nasz rozmówca podkreśla, że kluczem do rozwoju proinnowacyjnego polskiej gospodarki są dziś tzw. czynniki miękkie, związane z kompetencjami, postawami oraz wzorcami współdziałania. Nie będąc w nie „uzbrojonymi”, będziemy blokowani m. in. przez współczesny konflikt międzypokoleniowy. Nie zbudujemy również organizacji opartych na zaufaniu, a tym samym, nie wykorzystamy potencjału zatrudnionych osób. W jaki sposób możemy uniknąć takiej sytuacji? Jak przezwyciężyć problemy, które stoją nam na drodze? Warto wsłuchać się w odpowiedzi koordynatora programu mentoringowego InCredibles skierowanego do młodych polskich przedsiębiorców.
Polecam również lekturę wywiadu Idea prawdy – przykład musi iść z góry przeprowadzonego z Członkiem Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Stefanem Widomskim, który pełnił funkcję Wiceprezesa Grupy Nokia. Jak zauważa nasz rozmówca, w świecie wielkiego biznesu widać dwa wiodące podejścia dotyczące kwestii prawdy. Pierwsze – opierające się na twardych danych – dotyczy relacji między firmami. W relacjach między przedsiębiorstwami a konsumentami prawda bywa natomiast ukrywana lub modyfikowana. Jej okruchy sprzedaje się w pakiecie z pewnymi narracjami, wyidealizowanymi opowieściami na temat danego produktu lub usługi. Czy musi tak być? Wydaje się, że nie tylko nie musi, ale wręcz taki stan rzeczy jest nie do utrzymania przy rosnącej świadomości konsumentów. Szczególnym źródłem nadziei są młodzi ludzie – choć zanurzeni w Internecie i nowych technologiach – starają się myśleć krytycznie i coraz lepiej idzie im dostrzeganie złudnych elementów narracji serwowanych przez reklamy.
Tekst Posklejać podzielone – jakie „Razem” w edukacji? zbiera zaś dorobek warsztatów edukacyjnych, które razem z Centrum Nauki Kopernik przeprowadziliśmy w ramach XIV Kongresu Obywatelskiego. Dyskusja odbywała się jeszcze w erze „przedkoronawirusowej”, ale analizowana z dzisiejszej perspektywy jeszcze dobitniej prezentuje deficyty polskiego systemu oświaty, który staje przed koniecznością działania w warunkach pandemii. To kolejne współczesne wyzwanie, które wymaga zacieśnionej, wielopoziomowej i partnerskiej współpracy – czy mentalnie, organizacyjnie i strukturalnie jesteśmy na nie gotowi?
Łączę serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku,
dr Jan Szomburg
Prezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator Kongresu Obywatelskiego

Idee dla Pomorza – thinkletter regionalny

Zapisz się!
zachęcam do zapisania się do grona odbiorców pomorskiego thinklettera